Czynności zarządu rzeczą wspólną przez współwłaścicieli
Pytanie:
"Jak doktryna prawa cywilnego, definiuje pojęcie czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną przez współwłaścicieli?"
Odpowiedź prawnika: Czynności zarządu rzeczą wspólną przez współwłaścicieli
Zgodnie z art. 200 kc, każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Natomiast. art. 201 stanowi, iż aby dokonać czynności mieszczącej się w zakresie zwykłego zarządu rzeczą wspólną nie jest potrzebna zgoda wszystkich współwłaścicieli a jedynie zgoda większości.
Przepisy kc nie precyzują tego, jakie czynności należy uważać za czynności zwykłego zarządu. Jednakże doktryna i judykatura wypracowały na przestrzeni lat wskazówki, które pozwalają w konkretnych przypadkach rozgraniczyć czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd rzeczą wspólną. Pisze o nich Stanisław Rudnicki: Mają on jednak tylko orientacyjny charakter, a poza tym względny; identyczna czynność może mieć w określonych okolicznościach faktycznych charakter zwykłego zarządu, a w innych może stanowić przekroczenie tego zarządu. Jest to więc zawsze sprawa ustaleń faktycznych. Ogólnie uważa się za czynności zwykłego zarządu załatwianie spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy, pobieranie pożytków i dochodów, uprawę gruntu, konserwację, administrację i szeroko rozumianą ochronę w postaci różnych czynności zachowawczych, jak wytoczenie powództwa o ochronę własności, posiadania, o eksmisję, o zapłatę czynszu, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mienia lub uszkodzenia rzeczy, zawieranie umów związanych z zarządem i eksploatacją, a także ze sposobem korzystania z rzeczy przez współwłaścicieli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?