Decyzja podpisana z upoważnienia wojewody

Pytanie:

"Decyzję podpisał z upoważnienia Wojewody Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami. W nagłówku widnieje pieczątka Urzędu Wojewódzkiego a nie Wojewody. Okrągła pieczęć na decyzji to również pieczęć Urzędu Wojewódzkiego. Decyzja nie ma numeru, jest jedynie sygnatura akt. Z powoływanej ustawy wynika, że to wojewoda wydaje decyzję o nabyciu mienia z mocy prawa w sprawie jego przekazania - w zakresie unormowanym ustawą. Czy decyzja nie podpisana przez Wojewodę, lecz przez urzędnika powołującego się na posiadane upoważnienie na druku Urzędu Wojewódzkiego jest ważna?Jakie przepisy to regulowały i regulują? "

Odpowiedź prawnika: Decyzja podpisana z upoważnienia wojewody

Wymogi formalne, jakie powinna spełniać decyzja administracyjna zawiera art. 107 par. 1  kodeksu postępowania administracyjnego. Wśród elementów formalnych decyzji administracyjnej nie wymienia on pieczęci, zatem to że widnieje na niej napis „urząd wojewódzki" a nie wojewoda, nie ma wpływu na ważność takie decyzji. Wskazany przepis nie wymaga także aby decyzja administracyjna była oznaczona numerem (zazwyczaj podaje się właśnie sygnaturę akt).

Z wskazanego wyżej art. 107 par. 1 kpa wynika zaś, iż wymogom formalnym dla uznania danego aktu za decyzję administracyjną zadośćuczyni podpis osoby upoważnionej do wydania takiej decyzji przez organ administracji publicznej (tu wojewodę) z podaniem jej imienia, nazwiska i stanowiska służbowego. Decyzja taka jest jak najbardziej ważna, pod warunkiem że upoważnienie takie zostało tej konkretnej osobie rzeczywiście przez wojewodę udzielone. Co więcej z reguły to właśnie upoważnieni urzędnicy niższego szczebla podpisują decyzje administracyjne, a nie sam organ administracyjny, gdyż fizycznie niemożliwe jest, aby jedna osoba podpisywała kilkadziesiąt bądź kilkaset decyzji dziennie (a tyle decyzji z reguły jest wydawane dziennie w imieniu wojewody).
Sprawę tą zarówno w 1990 r. jak i teraz regulował kodeks postępowania administracyjnego, którego treść w tym zakresie się nie zmieniła.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika