Działalność gospodarcza-podnajem

Pytanie:

"Jestem udziałowcem kamienicy. Obecnie budynek jest we władaniu czterech współwłaścicieli, co stanowi 94% własności (reszta nie znana). Nie ma dokonanego żadnego podziału. W budynku znajduje się lokal użytkowy w którym podjęłam działalność gospodarczą (w zakres której wchodzi również najem, podnajem). W chwili obecnej chciałabym wynająć (podnająć) lokal osobie trzeciej, która otworzyłaby własną działalność (kawiarenka z zagospodarowaniem części ogródka). Czy mogę wynająć (podnająć)ten lokal danej osobie bez zgody współwłaścicieli?Jeżeli tak,to czy przychody z najmu (podnajmu) będą rozliczne w mojej działalności czy w administracji kamienicy? "

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza-podnajem

Do sytuacji tej znajdą zastosowanie przepisy o współwłasności z kodeksu cywilnego.

Czynność, którą chce Pani dokonać, nie jest podnajęciem, ale wynajęciem części nieruchomości, gdyż aby był to podnajem, musiałaby Pani być sama najemcą, a jest Pani przecież jak rozumiem współwłaścicielem.

Jeśli chodzi o czynności dotyczące nieruchomości wspólnej, to wyróżnia się tu dwie kategorie, z jednej strony czynności zwykłego zarządu z drugiej zaś czynności zarząd ten przekraczające.

W literaturze i orzecznictwie poświęconym temu zagadnieniu podkreśla się, iż nie można abstrakcyjnie przyporządkować określonej czynności (tu wynajęcia lokalu, a zatem części nieruchomości) do jednej bądź drugiej z powyższych kategorii. Należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności danego przypadku.  Można znaleźć również pewne uogólnienia:

Ogólnie uważa się za czynności zwykłego zarządu załatwianie spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy, pobieranie pożytków i dochodów, uprawę gruntu, konserwację, administrację i szeroko rozumianą ochronę w postaci różnych czynności zachowawczych jak wytoczenie powództwa o ochronę własności, posiadania, o eksmisję, o zapłatę czynszu, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mienia lub uszkodzenia rzeczy, zawieranie umów związanych z zarządem i eksploatacją, a także ze sposobem korzystania z rzeczy przez współwłaścicieli.  (Rudnicki Stanisław, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 560)

To czy w konkretnej sytuacji zaliczymy zawarcie umowy najmu do czynności zwykłego zarządu może zależeć od dotychczasowej praktyki w zarządzaniu tą nieruchomością (to jak współwłaściciele dotychczas traktowali dokonywanie takich czynności, czy takie umowy są zawierane często, czy też ta ma wyjątkowy charakter).

Nie zmienia to jednak faktu, iż nawet na czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda współwłaścicieli mających ponad połowę udziałów (na przekraczające zwykły zarząd muszą zgodzić się zaś wszyscy współwłaściciele), czyli mogłaby Pani sama takiej czynności dokonać, pod warunkiem że ma Pani udział w tej rzeczy większy niż połowa (z pytania nic takiego nie wynika). Jeśli nie ma Pani tak dużego udziału, to musi Pani uzyskać zgodę na ten podnajem tylu współwłaścicieli, abyście łącznie mieli Państwo ponad połowę udziałów w nieruchomości. W przeciwnym wypadku taka czynność (wynajęcie części nieruchomości) mogałby być nieważna.

Jeśli chodzi o pytanie o przychody, to prosimy zadać drugie (osobne) pytanie podatkowe, odpowiedzi bowiem na takie pytania, zgodnie z regulaminem serwisu www.e-prawnik.pl rządzą się innymi regułami.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika