Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niniejsza informacja prawna dotyczy lokalu, będącego przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (potocznie określanego mieszkaniem spółdzielczym), oddanego w najem. Jeżeli najemca danego lokalu (mieszkania) posiada ważną umowę najmu, to jego pobyt w tym lokalu jest jak najbardziej zgodny z prawem. To czy doszło do zawarcia skutecznej (a więc i ważnej) umowy najmu zależy już od konkretnych okoliczności faktycznych.
Komornik będzie mógł przeprowadzić eksmisję tylko wtedy kiedy przeciwko najemcom uzyska tzw. tytuł wykonawczy (czyli np. prawomocny wyrok sądu nakazujący eksmisję opatrzony klauzulą wykonalności. Stanie się tak wyłącznie w sytuacji, kiedy przeciwko "właścicielowi mieszkania" (osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego czyli w przedstawionym stanie faktycznym przeciwko wynajmującemu) z tytułu braku zapłaty zaległego czynszu zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, a przedmiotem egzekucji stanie się właśnie omawiany lokal.
Wynajmujący w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego obowiązany jest oddać najemcy rzecz (czyli także lokal mieszkalny) do używania a także utrzymywać ją w stanie przydatnym do umówionego użytku przez czas trwania najmu. Z takiego sformułowania wynikają dwie kwestie:
-
wynajmujący nie ma obowiązku być właścicielem rzeczy, oddanej w najem;
-
naruszeniem zasady utrzymania rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku jest jej odebranie najemcy przez osobę trzecią (np. eksmisja najemcy przez komornika).
Wynajmujący może jednak dobrowolnie w umowie najmu oświadczyć, że jest właścicielem przedmiotu, oddanego w najem. W takim przypadku w razie niezgodności "takiej informacji" ze stanem faktycznym i poniesienia przez najemcę z tego tytułu szkody wynajmujący ma obowiązek naprawienia najemcy poniesionej szkody (w praktyce najczęściej zapłaty odszkodowania).
Szkodą według prawa cywilnego są nie tylko straty materialne (np. utrata rzeczy) ale także uszczerbki niematerialne (tzw. szkoda niematerialna). Cierpienia danej osoby, spowodowane niezgodnym prawem zachowaniem podmiotu trzeciego, mogą być właśnie przykładem takiej szkody niematerialnej. W określonych przypadkach prawo polskie w tych sytuacjach dopuszcza uiszczenie na rzecz poszkodowanego tzw. zadośćuczynienia. Ogólnymi przesłankami powstania wspomnianego prawa jest:
-
powstanie szkody,
-
niezgodne z prawem (zwykle zawinione) działanie osoby, powodującej szkodę,
-
istnienie tzw. adekwatnego związku przyczynowego między zachowaniem sprawcy a powstałą szkodą.
Ogólnikowo przedstawiony stan faktyczny (dotyczący zarówno postępowania komornika jak i wynajmującego) nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy wszystkie wyżej wymienione przesłanki zostały w pełni spełnione.
Umowa najmu dochodzi do skutku poprzez złożenie stosownych oświadczeń wynajmującego oraz najemcy. Dlatego wszelkie jej modyfikacje (czyli także wysokość czynszu) mogą dokonywać tylko jej strony (wynajmujący oraz najemca), a nie na drodze porozumienia między np. najemcą a osobą trzecią (a taką byłaby spółdzielnia).
Najemca może zawsze od wynajmującego domagać się na drodze cywilnej zapłaty odszkodowania z tytułu naruszenia przez wynajmującego obowiązków, wynikających z umowy najmu (jest to tzw. odpowiedzialność kontraktowa).