Eksmisja lokatora z lokalu mieszkalnego
Pytanie:
"Pod koniec czerwca zawarłem umowę najmu lokalu mieszkalnego z lokatorem na okres 1 roku. W umowie zapisane było, że zwłoka w płatności czynszu powyżej dwóch miesięcy lub naruszenie niniejszej umowy spowoduje, iż wynajmujący może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, a najemca zobowiązuje się zwolnić wynajęty lokal bez potrzeby wskazania przez wynajmującego pomieszczenia zastępczego. Lokator zapłacił czynsz tylko za m-c lipiec, a więc pod koniec października wezwałem lokatora do zapłaty. Gdy w dalszym ciągu nie płacił, na podstawie umowy pod koniec listopada wypowiedziałem ją. Lokator odpowiedział, że "nie ma dokąd się wyprowadzić" i, że mogę tylko wystąpić o eksmisję do sądu, bo on się nie wyprowadzi. Czy muszę wystąpić do sądu o eksmisję, czy też mogę wynająć odpowiednią firmę, która lokatora wyprowadzi z mieszkania? W końcu to lokator w umowie zobowiązał się opuścić lokal, gdy nie będzie płacić powyżej dwóch miesięcy."
Odpowiedź prawnika: Eksmisja lokatora z lokalu mieszkalnego
Z momentem niewywiązania się z umowy wynajmujący skorzystał z prawa do wypowiedzenia umowy najmu. Powodem tego było zaleganie za dwa miesiące z czynszem. Uprawnienie takie wynikało z umowy najmu.
Najemca nie mógł się w umowie skutecznie pozbawić prawa do lokalu zastępczego, gdyż o tym stanowią przepisy bezwzględnie obowiązujące dotyczące ochrony lokatorów. Oznacza to, że modyfikacja umowna na niekorzyść lokatora nie jest możliwa.
Eksmisję można przeprowadzić tylko w ściśle określonym trybie. Nie jest ona dopuszczalna poprzez wynajęcie "firmy", ani bez tytułu egzekucyjnego. Niezbędne jest przeprowadzenie postępowania przed sądem.
Prosimy również o zapoznanie się z poradą Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?