Forma umowy ustanawiającej służebność mediów
Pytanie:
"Sąsiad wyraża zgodę na przeprowadzenie służebności mediów przez jego nieruchomość. Dojazd będzie inną drogą. Czy wystarczy pisemna umowa pomiędzy nami z notarialnie potwierdzonymi podpisami, czy jednak musi to być umowa notarialna?"
Odpowiedź prawnika: Forma umowy ustanawiającej służebność mediów
Zgodnie z art. 245 kc, dla ważności umowy ustanawiającej służebność, konieczne jest złożenie oświadczenia woli osoby ustanawiającej służebność (właściciela nieruchomości obciążonej - sąsiada) w formie aktu notarialnego (a więc nie wystarczy zwykłe poświadczenie podpisu). Oświadczenie drugiej strony (właściciela nieruchomości władnącej - Państwa) może być złożone w dowolnej formie, jednakże w praktyce oświadczenie zarówno jednaj ja i drugiej strony składane są w jednym akcie notarialnym.
Jak więc wynika z powyższego, w celu przeprowadzenia mediów przez działkę sąsiada, konieczne jest zawarcie umowy ustanawiającej służebność mediów w formie aktu notarialnego. Oświadczenie sąsiada złożone w zwykłej formie pisemnej (nawet z podpisem notarialnie poświadczonym) nie będzie wywoływało skutków prawnych w postaci służebności mediów.
Jak więc wynika z powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, dla skuteczności zawarcia umowy ustanawiającej służebności mediów, niezbędna jest forma aktu notarialnego (a nie zwykła forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi).
Proponujemy również zapoznanie się z treścią artykułu
Jak uregulować stosunki z sąsiadem?
opinii prawnej
Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna
Forma ustanowienia służebności mieszkania - opinia prawna
oraz informacji
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?