Forma umowy ustanawiającej służebność mediów

Pytanie:

Sąsiad wyraża zgodę na przeprowadzenie służebności mediów przez jego nieruchomość. Dojazd będzie inną drogą. Czy wystarczy pisemna umowa pomiędzy nami z notarialnie potwierdzonymi podpisami, czy jednak musi to być umowa notarialna?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 245 kc, dla ważności umowy ustanawiającej służebność, konieczne jest złożenie oświadczenia woli osoby ustanawiającej służebność (właściciela nieruchomości obciążonej - sąsiada) w formie aktu notarialnego (a więc nie wystarczy zwykłe poświadczenie podpisu). Oświadczenie drugiej strony (właściciela nieruchomości władnącej - Państwa) może być złożone w dowolnej formie, jednakże w praktyce oświadczenie zarówno jednaj ja i drugiej strony składane są w jednym akcie notarialnym.

Jak więc wynika z powyższego, w celu przeprowadzenia mediów przez działkę sąsiada, konieczne jest zawarcie umowy ustanawiającej służebność mediów w formie aktu notarialnego. Oświadczenie sąsiada złożone w zwykłej formie pisemnej (nawet z podpisem notarialnie poświadczonym) nie będzie wywoływało skutków prawnych w postaci służebności mediów.

Jak więc wynika z powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, dla skuteczności zawarcia umowy ustanawiającej służebności mediów, niezbędna jest forma aktu notarialnego (a nie zwykła forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi).

Proponujemy również zapoznanie się z treścią artykułu

Jak uregulować stosunki z sąsiadem?

opinii prawnej

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Forma ustanowienia służebności mieszkania - opinia prawna

oraz informacji

Służebność przejazdu i przechodu

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: