Immisje materialne i niematerialne, zdefiniowane przez doktrynę prawa cywilnego

Pytanie:

"W jaki sposób oddziałują na sąsiednią nieruchomość immisje materialne i niematerialne, zdefiniowane przez doktrynę prawa cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Immisje materialne i niematerialne, zdefiniowane przez doktrynę prawa cywilnego

Podział doktrynalny rozróżnia immisje materialne i niematerialne, te ostatnie polegają na różnorakim, negatywnym oddziaływaniu na psychikę właścicieli lub innych osób na nieruchomościach sąsiednich (por. Stanisław Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, Warszawa 2009 rok). Dla przykładu będzie to urządzanie na sąsiedniej nieruchomości niedozwolonych gier hazardowych albo prowadzenie działalności przestępczej, jak wyrób narkotyków albo innych środków odurzających. W obecnej przeważającej linii doktryny i judykatury, immisje niematerialne nie są objęte dyspozycją art. 144 k.c. (por. Stanisław Rudnicki op.cit., orzeczenie z 11 października 2007 r., IV CSK 264/2007, W. J. Katner w glosie do postanowienia Sądu Najwyższego z 10 kwietnia 2002 r., IV CZ 29/2002, OSP 4/2003, s. 228 i n.). W odniesieniu do zakłóceń sfery psychicznej polegającej na dobrostanie (samopoczuciu) właścicieli objętych działaniem immisji niematerialnych, ochrony należy poszukiwać gdzie indziej a mianowicie na gruncie naruszenia dóbr osobistych.

Natomiast hałas, zakłócanie spokoju właściciela poprzez wybijanie piłki, wtargnięcia uczniów na teren nieruchomości w celu jej odzyskania, to niewątpliwie rodzaj immisji materilanych o ile nie uznać ich (zwłaszcza dwa ostatnie przypadki) za bezpośrednie naruszenie własności.. Odnośnie hałasu należy wskazać na tezę orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1975 roku, w którym stwierdzono, że: "Art. 144 kc obejmuje obowiązek powstrzymania się nie tylko od działań, które wpływają ujemnie na sąsiednią nieruchomość i znajdujące się na niej rzeczy, lecz także od działań, które mogą negatywnie wpływać na osoby przebywające na nieruchomości".

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika