Koszty remontu budynku przy kilku właścicielach

Pytanie:

"W budynku wolnostojącym, jest dwóch właścicieli; jeden z nich ma 1/3 powierzchni użytkowej budynku tj. lokal mieszkalny; drugi 2/3 powierzchni użytkowej budynku w tym lokal mieszkalny i strych. W jakim procencie wymienieni właściciele ponoszą koszty remontu dachu, wymiany - naprawy rynien, wykonania elewacji budynku? "

Odpowiedź prawnika: Koszty remontu budynku przy kilku właścicielach

Podstawową zasadę w przedmiocie podziału pożytków, dochodów oraz nakładów na rzecz wspólną statuuje art. 207 kodeksu cywilnego. Zgodnie, z którym zarówno przychody jak i koszty związane z nieruchomością wspólną dzieli się stosownie do posiadanych przez każdego ze współwłaścicieli udziałów w tejże nieruchomości.

Kodeks cywilny przewiduje domniemanie równych udziałów współwłaścicieli (art. 197 k.c.), domniemanie to jest oczywiście domniemaniem obalalnym. Oznacza to, iż współwłaściciele mogą posiadać również nierówne udziały. Wysokość udziałów ujawniona jest w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej - w jej Dziale II (art. 25 ust. 1 pkt. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Księgi wieczyste dostępne są w Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwego dla miejsca położenia nieruchomości Sądu Rejonowego. Księgi wieczyste może przeglądać każdy nieodpłatnie (art. 36(1) ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

W przedmiotowej sytuacji należy zatem sprawdzić wysokość udziałów każdego ze współwłaścicieli w nieruchomości wspólnej, a następnie rozdzielić nakłady poniesione na jej remont stosownie do wysokości udziałów.

Sytuacja nieco inaczej przedstawiać się będzie, gdy lokale mieszkalne zostały wyodrębione jako odrębne nieruchomości lokalowe. W tym przypadku istnieją odrębne księgi wieczyste dla nieruchomości lokalowych stanowiących własność poszczególnych współwłaścicieli oraz księga wieczysta nieruchomości wspólnej, którą stanowi pozostała część budynku (np. klatki schodowe, piwnica, itp). W tym przypadku udział we współwłasności jest ujawniony w Dziale II księgi wieczystej założonej dla nieruchomości wspólnej. Koszty remontu nieruchomości wspólnej rozlicza się tak samo jak w pierwszej sytuacji, tj. proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika