Kupno mieszkania z konkubentem

Pytanie:

"Razem z konkubentem podpisujemy umowę kredytową z przeznaczeniem pieniędzy na kupno mieszkania. Nie chcę, aby było to na zasadzie współwłasności, z uwagi na możliwość późniejszego dziedziczenia przez jego córkę z poprzedniego małżeństwa. Chciałabym, aby mieszkanie było zapisane na mnie i po ewentualnej jego śmierci mieszkanie nie podlegało dziedziczeniu. Czy są jakieś przeciwwskazania aby mieszkanie było tylko na jedną osobę i czy jest jakiś przepis mówiący o tym, która ewentualnie to może albo musi być osoba?"

Odpowiedź prawnika: Kupno mieszkania z konkubentem

Mieszkanie nabędzie ta osoba, która stanie do aktu notarialnego i która oświadczy, że nabywa mieszkanie. Przepisy prawa cywilnego nie precyzują, która to ma być osoba.
Jedyne, co należy sprawdzić to umowne warunki udzielanego przez bank kredytu. Kredyt jest bowiem udzielany na szczególny cel, należy zatem sprawdzić, czy w umowie kredytowej nie ma zapisu, że kredyt jest udzielony na zakup nieruchomości przez obydwoje konkubentów. Jednym słowem, należy sprawdzić w banku, czy zgadza się on na udzielenie kredytu w sytuacji gdy jedna osoba nabywa własność.
Ponadto, jeżeli kupią Państwo mieszkanie „na jedną osobę", ta właśnie osoba będzie właścicielem tego mieszkania. Druga osoba właścicielem nie będzie. Takie rozwiązanie jest więc niekorzystne dla osoby, która finansuje zakup nieruchomości, a nie nabywa z tego tytułu żadnych praw. Ponadto, jeżeli ta osoba będzie finansowała zakup mieszkania może w przyszłości powstać problem, czy środki przekazane na ten cel nie stanowiły darowizny na rzecz drugiego z konkubentów.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika