Legalizacja dokumentów sporządzonych w RPA

Pytanie klienta:

""W RPA zostaje zawarty akt notarialny. Czy RPA jest stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych? Jeżeli nie, jakie czynności trzeba dokonać aby był on ważny w Polsce? Czy należy udać się do konsula celem potwierdzenia dokumentu?""

Odpowiedź prawnika:

Republika Południowej Afryki (South Africa) jest sygnatariuszem Konwencji haskiej z 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

Zamiast legalizacji dokumentów dokonywanej do tej pory przez konsulów będzie możliwe umieszczenie na dokumencie specjalnego poświadczenia – apostille. Dokument, który zostanie poświadczony w wyżej wymieniony sposób, może być bezpośrednio przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom Państw - Stron Konwencji z pominięciem dalszych legalizacji dokonywanych przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne. Akty notarialne są dokumentami urzędowymi w świetle Konwencji. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że apostille nie jest jest wymagane, gdy umowa dwustronna lub wielostronna, którą jest związana Rzeczpospolita Polska zniosła lub uprościła legalizację lub zwolniła dokumenty z legalizacji.