Legalizacja dokumentów sporządzonych w RPA

Pytanie:

"W RPA zostaje zawarty akt notarialny. Czy RPA jest stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych? Jeżeli nie, jakie czynności trzeba dokonać aby był on ważny w Polsce? Czy należy udać się do konsula celem potwierdzenia dokumentu?"

Odpowiedź prawnika: Legalizacja dokumentów sporządzonych w RPA

Republika Południowej Afryki (South Africa) jest sygnatariuszem Konwencji haskiej z 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

Zamiast legalizacji dokumentów dokonywanej do tej pory przez konsulów będzie możliwe umieszczenie na dokumencie specjalnego poświadczenia – apostille. Dokument, który zostanie poświadczony w wyżej wymieniony sposób, może być bezpośrednio przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom Państw - Stron Konwencji z pominięciem dalszych legalizacji dokonywanych przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne. Akty notarialne są dokumentami urzędowymi w świetle Konwencji. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że apostille nie jest jest wymagane, gdy umowa dwustronna lub wielostronna, którą jest związana Rzeczpospolita Polska zniosła lub uprościła legalizację lub zwolniła dokumenty z legalizacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika