Mieszkanie w spółdzielni w upadłości

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni, względem której prowadzone jest postępowanie upadłościowe (z możliwością zawarcia układu). Zamierzam jednak w niedalekiej przyszłości przekształcić je w odrębną własność. Czy upadłość spółdzielni w jakiś sposób w tym przeszkadza? Skoro stałabym się właścicielem odrębnej własności lokalu, to czy muszę obawiać się wierzycieli spółdzielni? Czy ktoś może żądać ode mnie spłacenia długu spółdzielni? Czy wraz z wyodrębnieniem tego prawa odrębnej własności nabywam także odpowiednią część długów spółdzielni?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie w spółdzielni w upadłości

W pewnych okolicznościach upadłość spółdzielni mieszkaniowej mogłaby być dla Pani nawet w pewnym sensie korzystna. Zgodnie z artykułem 17[18] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.

Unormowanie to skutkuje - podobnie jak zakończenie postępowania upadłościowego i likwidacji - przekształceniem, z mocy prawa, spółdzielczych własnościowych praw do lokali w odrębną własność.

Prosimy także o zapoznanie się z artykułami

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?

Co do odpowiedzialności za długi spółdzielni, to także nie powinna się Pani tego obawiać, gdyż będąc w posiadaniu prawa odrębnej własności, niemożliwym będzie przeprowadzenie egzekucji z Pani lokalu (egzekucji dokonać można z majątku dłużnika, Pani w takim wypadku tym dłużnikiem nie jest). W pozostałym zakresie będzie Pani współwłaścicielem wraz ze spółdzielnią z udziałem w nieruchomości odpowiadającym wielkości Pani mieszkania. W tym wypadku ewentualna egzekucja będzie mogła być prowadzona z udziału spółdzielni we współwłasności, Pani udział będzie od tego wolny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika