Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasadniczo należałoby uznać, że na zasadzie swobody umów, postanowienia te będą wiążące dla obu stron. Co do nadmiernych odsetek, to ich ustalenie jest uważane za nieważne ze względu na niezgodność z zasadami współżycia społecznego, ale w przypadku kredytu czy pożyczki. Natomiast opisywana oferta wynajmującego sprowadza się nie do zastrzeżenia odsetek, lecz kary umownej. Ograniczenia co do wysokości zastrzeganych kar umowny dotyczą natomiast umów zawieranych z konsumentami. Jeżeli zależy państwu na wynajmie właśnie tego lokalu, warto skorzystać z indywidualnej porady prawnej czy nawet postarać się o sporządzenie umowy przez prawnika, co w większym stopniu zabezpieczy interesy obu stron.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi umowy najmu po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Najemcę w trakcie trwania umowy obciążają drobne nakłady, do których należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Przez pryzmat powyższego należy więc interpretować pojęcie niepogorszonego stanu mieszkania.
Ustalenie odszkodowania w razie zajmowania lokalu po ustaniu umowy jest dość typowym i zrozumiałym zastrzeżeniem. Podobna zasada dotyczy najmu lokalu mieszkalnego (tu odszkodowanie stanowi równowartość czynszu, właściciel może jednak żądać więcej na pokrycie dodatkowych szkód).