Najem lokali gminnych bez przetargu

Pytanie:

"W 2006 roku otrzymałem w drodze bezprzetargowej w najem lokal biurowy. Nowe władze samorządowe stwierdziły jednak, że zawarta umowa jest nieważna ponieważ została zawarta z pominięciem przepisów art. 35 i 37 ustawy o gospodarce nieruchomościami, czyli bez ogłoszenia wykazów i przetargów. Czy w takich okolicznościach moja umowa najmu - jako zawarta z rażącym naruszeniem prawa - jest nieważna i będę zobowiązany do natychmiastowego opuszczenia zajmowanego lokalu? Czy po opuszczeniu lokalu przysługuje mi roszczenie z tytułu utraconych korzyści?"

Odpowiedź prawnika: Najem lokali gminnych bez przetargu

Zgodnie z art. 28 ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej, stosownie do przepisów rozdziału 4 niniejszego działu.  Warunki zbycia nieruchomości w drodze przetargu obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu. Warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w rokowaniach przeprowadzanych z nabywcą

Zgodnie z treścią art. 35-37 ustawy o gospodarce nieruchomościami właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. 

Przepis nakazujący (z pewnymi wyjątkami) zbywanie i oddawanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu, stosuje się przy zawieraniu umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata. Przy czym wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów (art. 37 § 4).

Umowa zawarta z pominięciem procedury przetargu jest, zgodnie z art. 58 kodeksu cywilnego, nieważna:

Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Orzeczenia [84]Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Orzeczenia [24]Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

Jeśli sąd stwierdzi nieważność umowy (czynność prawna jest nieważna z mocy prawa, a orzeczenie sądu jest deklaratoryjne, tj. potwierdza ten fakt), to najemca nie może żądać odszkodowania jak za nienależyte wykonanie zobowiązania, gdyż ono nie istnieje.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika