Niewykonanie warunków umowy
Pytanie:
"Nasza firma zawarła umowę z firmą ochoniarską o monitoring obiektu. Niestety obecnie fakty wskazują na to, że zostały zlekceważone sygnały z czujnika (na skutek poprzednich fałszywych alarmów) i w sytuacji prawdziwego włamania firma ochroniarska nie przyjechała. Czy w związku z tym możemy się domagać od tej firmy odszkodowania w wysokości strat materialnych w wyposażeniu i towarze handlowym (obiektem podlegającym ochronie jest sklep), a także rekompensaty za utracone zyski (skradziona została także drukarka fiskalna, więc prowadzenie działalności jest do czasu uruchomienia nowej niemożliwe)?"
Odpowiedź prawnika: Niewykonanie warunków umowy
Umowę o monitoring obiektu należy zakwalifikować jako umowę zlecenia, a więc umowę starannego działania. Jeżeli w wyniku zaniedbań firmy ochroniarskiej ponieśli Państwo szkodę, należy się Państwu odszkodowanie. Jak rozumiemy, firma ochroniarska zobowiązana była do ochrony obiektu na wypadek sygnałów z czujników. Firma nie wywiązała się ze swojego obowiązku. Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub z nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W przedstawionym wypadku dłużnik ponosi odpowiedzialność, gdyż zlekceważył sygnały o włamaniu. Nienależyte wykonanie zobowiązania dłużnika wynikało z jego winy. Dlatego też zobowiązany jest do naprawienia powstałej szkody. Dłużnik zobowiązany jest do naprawienia nie tylko rzeczywistej straty, lecz także utraconych korzyści, jednakże tylko w zakresie, w jakim straty te oraz utracone korzyści są następstwem nienależytego wykonania lub niewykonania zobowiązania przez dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?