Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Skoro Pana miejsce jest oznaczone, zakładam, że dysponuje Pan jakimś tytułem prawnym do tego miejsca – jest Pan właścicielem nieruchomości lub jej części lub jest Pan uprawniony do parkowania tam samochodu na mocy umowy zobowiązującej (np. umowy najmu) lub a nieruchomości ustanowiono na Pana rzecz prawo rzeczowe ograniczone (np. użytkowanie). Obojętnie który z tych tytułów Panu przysługuje, nikt inny nie ma prawa parkowania tam swojego samochodu, jeżeli miejsce to jest dokładnie oznaczone w sposób widoczny dla innych.
W tej sytuacji możliwe jest kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest wezwanie na miejsce Straży Miejskiej lub Policji. Organy te dysponują odpowiednimi instrumentami prawnymi, które można wykorzystać wobec parkujących tu samochodu. Mogą w szczególności ukarać taką osobę mandatem, a w niektórych przypadkach nawet odholować auto na koszt jego właściciela.
Inne uprawnienia przysługują właścicielowi na podstawie art. 222 kodeksu cywilnego. Właściciel może więc żądać od osoby naruszającej własność przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz zaniechania naruszeń. Takie same prawa przysługują Panu, jeżeli na Pana rzecz ustanowione zostało ograniczone prawo rzeczowe. Jeżeli zaś używa Pan miejsca parkingowego na mocy umowy zobowiązującej, należy w tej sprawie zwrócić się do właściciela nieruchomości (gruntu).
Nie można w tym przypadku na własną rękę usunąć auta z Pana miejsca parkingowego. Żaden przepis nie stanowi podstawy dla takiej samopomocy.