Odszkodowanie od firmy kurierskiej

Pytanie:

"Firma X zniszczyła towar podczas przesyłki. Kontrahent sprzedał mi piec, za który zapłaciłem. Wysłał mi ten piec. Ja go nie odebrałem, bo zobaczyłem, jak jest zniszczony. Zrobiłem zdjęcia w firmie kurierskiej, jak leży rozwalony i pogięty u nich na podłodze. Skoro pieca nie odebrałem i nie byłem nadawcą, w związku z czym nie mam żadnego kwitka, więc jak mogę wystąpić do nich z roszczeniami? Czy mam poprosić sprzedającego i osobę, która wysyłała ten piec o to, by dostarczył mi ten kwitek i dowód nadania?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie od firmy kurierskiej

Moment wydania rzeczy decyduje o przejściu niebezpieczeństwa (ryzyka) przypadkowej (czyli wynikłej z przyczyn nie objętych odpowiedzialnością żadnej ze stron) utraty lub uszkodzenia rzeczy. Skutki przejścia niebezpieczeństwa (ryzyka) przejawiają się najbardziej dobitnie w sytuacji unormowanej w art. 544 kodeksu cywilnego – zgodnie z jego postanowieniami, jeżeli rzecz ulegnie utracie lub uszkodzeniu w czasie przewozu, sprzedawca jest w zasadzie wolny od odpowiedzialności wobec kupującego, który powinien zapłacić cenę za rzecz w stanie takim, w jakim znajdowała się w chwili powierzenia jej przewoźnikowi, chyba że utrata lub uszkodzenie nastąpiły z przyczyn objętych odpowiedzialnością sprzedawcy (np. nienależyte opakowanie do transportu). Z zasady odpowiedzialność sprzedawcy – jeśli taka zachodzi - jest odpowiedzialnością odszkodowawczą kontraktową (wynikająca z umowy). W sytuacji, gdy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, gdyż wydał rzecz prawidłowo przewoźnikowi (prawidłowe powierzenie, informacja itp.), to sprzedawca ma tylko obowiązek przenieść swoje uprawnienia z umowy przewozu na kupującego, aby umożliwić mu dochodzenie odpowiedzialności przewoźnika. Kupujący może rzecz odebrać, jak i jej nie odbierać, jeśli jest na tyle zniszczona, że nie przedstawia żadnej wartości. W takim przypadku może żądać zwrotu zapłaconej ceny.

Inaczej mówiąc, jeśli sprzedawca powierza rzecz przewoźnikowi, czyli ją wydaje, z tą właśnie chwilą wydania rzeczy (przez pojęcie wydania rzeczy sprzedanej należy rozumieć nie tylko przeniesienie posiadania, ale także samo zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy, która została mu realnie zaofiarowana, a więc niezależnie od tego, czy kupujący rzeczywiście przejął rzecz do swojej dyspozycji. Pojęcie wydania rzeczy nie jest jednoznaczne z odbiorem rzeczy przez kupującego) sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. W takiej sytuacji w grę wchodzi jedynie odpowiedzialność przewoźnika względem Pana. Umowę jednak zawierał sprzedawca i jest zobowiązany do wydania dokumentów ułatwiających dochodzenie przez Pana roszczenia względem sprzedawcy. Odpowiedzialność przewoźnika jest odpowiedzialnością kontraktową, jeśli doszło do jej zniszczenia w trakcie transportu. Pan przed odebraniem towaru może go zbadać. Jeśli nie chce go Pan przyjąć, wtedy odmawia Pan jego przyjęcia i ma Pan prawo dochodzenia odszkodowania od przewoźnika. Gdyby przewoźnik zapłacił odszkodowanie sprzedawcy, wtedy jest Pan zobowiązany do zapłaty ceny pomniejszonej o wartość otrzymanego odszkodowania przez sprzedawcę od przewoźnika.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi umowy przewozu po nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia odbiorca może w imieniu własnym wykonać wszelkie prawa wynikające z umowy przewozu, w szczególności może żądać wydania przesyłki i listu przewozowego, jeżeli jednocześnie wykona zobowiązania wynikające z tej umowy. Jeśli cena została zapłacona i sprzedawca zapłacił za przesyłkę, to wykonano zobowiązania wynikające z umowy. Odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od jej przyjęcia do przewozu aż do wydania odbiorcy nie może przewyższać zwykłej wartości przesyłki, chyba, że szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Zasadą jest, że ta zwykła wartość to nie tyle zapłacona cena, lecz kwota, za którą można kupić podobny towar na rynku. Odszkodowanie może zatem przewyższać cenę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika