Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego

Pytanie:

"Przewoźnik nie mogąc pozbyć się z należącego do niego budynku dotychczasowych lokatorów wystąpił do sądu o eksmisję podając jako przyczynę zaległości czynszowe, ale również stan techniczny budynku zagrażający bezpieczeństwu i życiu zajmujących go mieszkańców. Budynek ten to dawna stróżówka, z wybitymi szybami w oknach, z odłączonymi instalacjami, i uszkodzonym poszyciem dachowym. Sąd w swoim wyroku orzekł o eksmisji z jednoczesnym prawem do lokalu socjalnego, którego gmina aktualnie nie ma. Dlatego też przewoźnik obciąża gminę czynszem za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego pomimo, że pomieszczenia te trudno nawet nazwać pomieszczeniami gospodarczymi. Z kolei standardy mieszkań socjalnych, o których mowa m.in. w ustawie o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych i przepisach wykonawczych wyraźnie określają jak ma wyglądać mieszkanie socjalne. Opis standardu lokali socjalnych i zastępczych znajduje się również w innych ustawach jak choćby w ustawie o ochronie praw lokatorów. Czy biorąc pod uwagę stan techniczny lokalu przewoźnika, który nie spełnia standardu jakiegokolwiek pomieszczenia nadającego się na stały pobyt ludzi, przewoźnik ma prawo obciążać gminę czynszem za bezumowne użytkowanie tych pomieszczeń jako mieszkania i w wysokości dwukrotnie wyższej niż stawka obowiązująca w gminnym zasobie?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego

Zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego. Odesłanie przez ustawodawcę do przepisu art. 417 k.c. oznacza, iż właścicielowi lokalu przysługuje odszkodowanie odpowiadające pełnej wysokości szkody, którą poniósł z tytułu zajmowania lokalu przez lokatorów, wobec których orzeczono eksmisję, której wykonać nie można jednak ze względu na nieudostępnienie przez gminę lokalu socjalnego. Co istotne przyjmuje się, że wysokość odszkodowania, którego może domagać się właściciel lokalu od gminy, stanowi równowartość różnicy pomiędzy kwotą hipotetycznego czynszu, za który właściciel mógłby wynająć lokal, a kwotami opłat uiszczanymi przez lokatorów. Jeżeli lokator nie uiszcza żadnych opłat na rzecz właściciela, to może żądać zapłaty od gminy odszkodowania w wysokości odpowiadającej kwocie, jaką mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu, z uwzględnieniem jednak faktu, iż lokal byłby wynajęty  w takim stanie, w jakim się aktualnie znajduje.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika