Odzyskanie zaliczki przy braku pisemnej umowy
Pytanie:
"Skorzystałem z usługi serwisu, w którym można wystawić i znaleźć ofert różnych zleceń. Znalazłem poprzez wystawioną ofertę osobę, która miała opracować projekt graficzny. Przelałem jej zaliczkę. Nie spisywaliśmy wcześniej żadnych dokumentów oraz umów. Niestety praca nie została wykonana, zaliczki (kwota 400 PLN) nie odzyskałem. Czy możliwe jest odzyskanie wpłaconej zaliczki mając jako dowód jedynie wykonany przelew oraz historię maili, z której wynika, że zleceniobiorca nie wykonał treści zlecenia? Brakuje umowy. Jeżeli tak, gdzie skierować sprawę (sąd, firmy ściągające wierzytelności, inne)?"
Odpowiedź prawnika: Odzyskanie zaliczki przy braku pisemnej umowy
Zawarcie umowy w formie pisemnej nie jest w tym wypadku konieczne. Jak wynika z opisu sytuacji została zawarta umowa o dzieło za pośrednictwem strony internetowej. Jeśli strona ta zajmuje się jedynie zamieszczaniem ofert nie obejmując procedury zawierania umów (wtedy należałoby się odnieść do regulaminu, który prawdopodobnie zawierałby regulację określającą, kiedy umowa jest uważana za zawartą), to można uznać, że doszło do zawarcia umowy. Dodatkowym potwierdzeniem tego jest wpłata zaliczki. Jeśli więc dysponuje Pan potwierdzeniem przelewu zaliczki oraz historią korespondencji z nierzetelnym wykonawcą, z której wynika, iż zawarto umowę oraz, że nie została ona wykonana, to może Pan dochodzić przed sądem zwrotu zaliczki w podwójnej wysokości. Oczywiście może Pan też scedować wierzytelność na firmę windykacyjną czy zlecić jej windykację, jeśli firma będzie tym zainteresowana.
Odnosząc się ściślej do kwestii zawarcia umowy przez stronę internetową należy wziąć pod uwagę treść regulaminu. Możliwe jest na przykład zawarcie umowy za pośrednictwem strony w drodze aukcji lub przetargu. Wtedy zawarcie umowy następuje po spełnieniu warunków określonych w regulaminie. Co do zasady, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w przypadku aukcji oferta zleceniobiorcy przestaje wiązać, gdy inna osoba złoży ofertę bardziej korzystną. W przypadku przetargu natomiast oferta przestaje wiązać po wybraniu innej ofert przez zleceniodawcę.
Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym
Do którego sądu skierować pismo? Właściwość sądu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?