Ograniczenie uprawnień wynajmującego

Pytanie:

"W umowie najmu obiektu ze słynną firmą istnieje zapis o waloryzowaniu "czynszu co rok o wskaźnik wzrostu cen na towary i usługi ogłoszony przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim za rok poprzedni". Umowa jest zawarta na czas określony i wygasa w 2007 r. Tymczasem otrzymałem aneks do tej umowy przedłużający umowę najmu na kolejne lata. W aneksie znalazł się następujący paragraf: "Wynajmujący zrzeka się prawa, wynikającego z art.685(1) k.c., do podwyższenia czynszu, jak również zobowiązuje się nie podnosić żadnych roszczeń związanych z takim zrzeczeniem się, ani nie podejmować prób prowadzących do podwyższenia czynszu w inny sposób". Czy ten paragraf należy rozumieć jako zrzeczenie się również waloryzacji stawki czynszu o wskaźnik inflacji, czy też waloryzacja, o której mówi umowa obowiązuje strony, a tylko wszelkie inny powody podwyższania czynszu są wykluczone?"

Odpowiedź prawnika: Ograniczenie uprawnień wynajmującego

Przedstawione zapisy umowne ograniczają uprawnienia wynajmującego.

Brzmienie art. 685 k.c. jest następujące: jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Wydaje się, że postanowienia dotyczące braku możliwości podwyższenia czynszu dotyczą braku możliwości jakiejkolwiek podwyżki czynszu. Jeżeli miałoby to być ograniczenie tylko możliwości podwyższenia czynszu o wskaźnik inflacji, w celu ograniczenia wątpliwości, powinien być to wyraźny zapis umowny. Ponadto, wynajmujący oświadcza, iż nie będzie rościł pretensji w związku z ograniczeniem uprawnień wynajmującego.

Należy zwrócić uwagę, iż przed podpisaniem aneksu zmieniającego umowę, wynajmujący zawsze może negocjować warunki dotyczące tej zmiany. Może też po prostu nie podpisać aneksu. Ponadto, skoro umowa najmu jest zawarta na czas określony, do roku 2007, strony są nią związane (chyba, że ją zmienią), a jakiekolwiek zmiany powinny być obustronnie uzgodnione (chyba, że zawarta umowa przewiduje inne postanowienia w tym zakresie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sdsfdsdf 2019-02-22 15:47:27

    Odpowiadający na pytanie cytuje artykuł 685 kc, zamiast 685(1) kc, którego dotyczyło pytanie!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika