Pełnomocnictwo ogólne a śmierć mocodawcy

Pytanie:

"Zmarł mój ojciec który posiada w banku obligacje dolarowe w ramach, jak wyczytałem, otwartego funduszu inwestycyjnego. Na dokumencie o nazwie \"formularz zlecenia\" figuruje też moja matka a jego żona. Wpisana jest jako współmałżonek z adnotacją że posiada pełnomocnictwo ogólne. Po śmierci ojca nie było przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe. Czy w takiej sytuacji matka może dowolnie rozporządzać tymi obligacjami a konkretnie czy jest uprawniona do ich sprzedaży i zainkasowania pieniędzy?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo ogólne a śmierć mocodawcy

Zgodnie z art. 101 par. 2 kodeksu cywilnego w wypadku śmierci mocodawcy (osoby, która pełnomocnictwa udzieliła), samo pełnomocnictwo gaśnie, chyba że w jego treści zastrzeżono inaczej, ze względu na treść stosunku podstawowego pełnomocnictwa (takim stosunkiem może być np.: umowa zlecenia).

Dla tej sytuacji podstawowe znaczenie ma zatem treść samego pełnomocnictwa, czy zostało ono udzielone także na okres po śmierci mocodawcy (np.: zawiera sformułowanie, iż jest to „pełnomocnictwo nieodwołalne i niegasnące w razie śmierci mocodawcy"). Jeśli tego typu zastrzeżenia nie ma, oznacza to, iż pełnomocnictwo gaśnie, a były pełnomocnik nie ma uprawnienia do podejmowania czynności prawnych w imieniu mocodawcy.

Należy również podkreślić, iż pełnomocnictwo ogólne zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego upoważnia jedynie do czynności zwykłego zarządu. To ostatnie pojęcie z reguły definiuje się jako czynności podjęte dla „zachowania mienia i innych dóbr oraz osiągnięcie z nich normalnych korzyści" (Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa 2009, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 556). Sprzedaż wszystkich obligacji nie jest czynnością zwykłego zarządu, gdyż nie zmierza do zachowania tego przedmiotu majątkowego, lecz do jego spieniężenia. Zatem dla takiej czynności jak zbycie obligacji konieczne było by pełnomocnictwo rodzajowe bądź szczególne. Należy jednak podkreślić, iż o tym czy dane działanie stanowi czynność zwykłego zarządu czy też przekracza ten zakres, zadecydować może ostatecznie dopiero sąd w ewentualnym procesie sądowym, rozważając okoliczności danej sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika