Pełnomocnik do umowy spółki z członkiem zarządu

Pytanie:

"Czy uchwała wspólników powołująca pełnomocnika Spółki z o.o. do zawierania umów z członkami Zarządu winna być potwierdzona notarialnie i czy powinna być przesłana do instytucji zewnętrznych (jeżeli tak to do jakich i w jakich terminach)? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik do umowy spółki z członkiem zarządu

Co do zasady pełnomocnictwo do zawierania umów z członkami zarządu udzielone uchwałą zgromadzenia wspólników nie musi mieć szczególnej formy, w tym formy aktu notarialnego. Zachowanie formy szczególnej będzie dopiero wtedy konieczne, gdy umowa, która ma być zawarta z członkiem zarządu wymaga formy szczególnej. Przykładem może być umowa sprzedaży nieruchomości, dla której przepisy przewidują formę aktu notarialnego (tak w wyroku SN z dnia 23 marca 1999 r., sygnatura II CKN 24/98, opublikowanym w OSNC 1999, nr 11, poz. 187). Od udzielonego pełnomocnictwa należy się opłata skarbowa, dokumentu pełnomocnictwa nie trzeba jednak przesyłać do urzędu. Informacji o tego rodzaju pełnomocnictwie nie zamieszcza się również w Krajowym Rejestrze Sądowym. KRS zawiera informacje dotyczące oznaczenie organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu (czyli zarządu) oraz osób wchodzących w jego skład, ze wskazaniem sposobu reprezentacji oraz dotyczące prokurentów oraz zakresu prokury. Informacje znajdujące się w KRS służą przede wszystkim bezpieczeństwu obrotu – kontrahent spółki musi wiedzieć, kto jest uprawniony do prowadzenia z nim interesów, zawierania umów itp. Funkcji tej nie spełnia natomiast pełnomocnictwo do zawarcia umowy z członkiem zarządu spółki. Przepisy nie przewidują także obowiązku zgłaszania pełnomocnictwa do innych urzędów czy instytucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika