Podstawa dysponowania cudzym lokalem
Pytanie:
"Córka posiada stałe zameldowanie w Polsce, lecz od kilku lat mieszka i pracuje legalnie w Niemczech. W Polsce pozostawiła mieszkanie i zleciła mi opiekę nad nim i zaproponowała bym podnajął je osobom trzecim. Ona nie chce mieć żadnej działalności gospodarczej ani dochodów w Polsce. W jaki najprostszy sposób mogę uzyskać odpowiedni tytuł prawny do tego mieszkania umożliwiający mi zawarcie umowy najmu? Czy wystarczy np. że córka da mi odpowiednie upoważnienie na piśmie?"
Odpowiedź prawnika: Podstawa dysponowania cudzym lokalem
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jakiego rodzaju umowę zawarła Pani z córką. W każdym wypadku córka może zlecić Pani zawarcie umowy najmu, co w tym przypadku może nastąpić w dowolnej formie. W razie uczynienia odpowiedniego zastrzeżenia w umowie zlecenia, umowa najmu będzie mogła być zawarta w Pani imieniu. Możliwe jest także zawarcie umowy najmu lub użyczenia między Panią i córką i równoczesna jej zgoda na podnajem lub oddanie do używania osobie trzeciej.
Jeśli z ustaleń między Panią i córką wynika, że istotą umowy jest korzystanie przez Panią z mieszkania córki, to w grę wchodzą dwa stosunki prawne. Jeśli w zamian za możliwość korzystania z lokalu, jest Pani zobowiązana do uiszczania wszelkich opłat i kosztów związanych z użytkowaniem lokalu, to została zawarta umowa najmu. W tej sytuacji opłaty, które wynajmujący musiałby uiszczać, gdyby nie oddał lokalu w używanie, uważa się za przysługujący wynajmującemu czynsz. W przypadku najmu lokali, najemca może go podnająć, jeśli zgoda została wyrażona przez wynajmującego. Może być ona wyrażona w każdy dostatecznie zrozumiały sposób. Oświadczenie o zgodzie w formie pisemnej będzie więc jak najbardziej prawidłowe.
Między Panią i córką mogła też zostać zawarta umowa użyczenia. Będzie tak, jeśli córka zobowiązała ponosić się wszelkie stałe opłaty z użytkowaniem mieszkania, a Pani ponosi ewentualnie koszty związane ze zużywaniem prądu czy wody. Także w przypadku oddania przez biorącego rzeczy do używania osobie trzeciej, konieczna jest zgoda użyczającego. Może ona nastąpić w każdej dostatecznie jasnej formie, w tym także pisemnej. Oddanie przez biorącego rzeczy do używania osobie trzeciej może dotyczyć zarówno użyczenia, jak i najmu.
Również może być zawarta między Panią a córką pełnomocnictwo, które upoważnia Panią do zawarcia umowy najmu, użyczenia itp
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?