Podwójne obywatelstwo a nieruchomość dla spółki

Pytanie:

Od 20 lat mieszkam i prowadzę interesy w Kanadzie. Posiadam obywatelstwo polskie (wynikające z mojego pochodzenia) i kanadyjskie (nabyte). 2 lata temu założyłem w Polsce sp. z o.o. (100% udziałów). Z uwagi na to, że nie posiadałem żadnych aktualnych dokumentów poświadczających moje polskie obywatelstwo akt założycielski został sporządzony na moje imię i nazwisko na podstawie kanadyjskiego paszportu - czyli jako obywatel Kanady. Na dzień dzisiejszy posiadam aktualny polski: dowód osobisty i paszport. Czy jako obywatel polski mogę na założoną firmę dokonywać transakcji wymagających specjalnych zezwoleń dla obcokrajowców (jak np. nabywanie przez spółkę nieruchomości)? Czy dla prowadzenia podobnych działań trzeba zmienić moje dane w KRSie czy też wystarczy posługiwać się polskimi dokumentami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 2 ustawy o obywatelstwie polskim obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Na podstawie powyższego przepisu należałoby uznać, iż niezależnie od tego, jakim dokumentem się Pan posługuje, będzie Pan traktowany jako obywatel polski. Może Pan więc nabyć nieruchomość na swoją rzecz. W przypadku nabycia na rzecz spółki, zgodnie z art. 1 ust 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zezwolenie byłoby potrzebne, gdyby ta osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana była bezpośrednio lub pośrednio przez osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa, zagraniczne osoby prawne lub spółki.  Proponujemy również zapoznanie się z treścią informacji prawnej

Brak dowodu osobistego a zakup nieruchomości

Naszym zdaniem nie ma potrzeby dokonywania zmian w KRS. Rozumiemy, że imię i nazwisko ma Pan to samo. W samym KRSie brak danych na temat pana obywatelstwa. Dane na temat dowodu, jakim się Pan posługiwał będą wynikać dopiero z akt rejestrowych – z aktu notarialnego obejmującego treść aktu założycielskiego spółki.  Z pewnym zastrzeżeniem – w aktach rejestrowych w informacji dotyczącej wspólnika posiadającego powyżej 10% udziałów, znajduje się również nr PESEL danego wspólnika. Można więc zgłosić zmiany w KRS obejmujące zmianę danych o tym wspólniku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY