Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przedstawione pytania dotykają różnych kwestii. Ponieważ jednak pierwsze z nich dotyczy możliwości podwyższenia kapitału ze środków własnych, tego rodzaju podwyższenia będzie dotyczyła odpowiedź (a zatem zakładamy, że know-how zostanie wniesione do środków trwałych, a nie jako aport na pokrycie udziałów przez nowego wspólnika).
Zgodnie z art. 260 ksh, uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki). Nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia. Dotychczasowi wspólnicy uzyskują nowe udziały z chwilą wpisania podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru. Takie podwyższenie kapitału nie wymaga dopływu nowych środków do spółki i nie powoduje zmiany wspólników. Zatem, w celu podwyższenia kapitału z własnych środków, niezbędna jest uchwała wspólników o zmianie umowy spółki i przeznaczeniu na ten cel środków z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku spółki. W doktrynie nie ma zgodności, czy stwierdzenie „utworzonych z zysku spółki” odnosi się jedynie do środków zgromadzonych na kapitale zapasowym, czy też do środków zgromadzonych zarówno na kapitale zapasowym jak i rezerwowym. Wydaje się jednak, że drugie rozwiązanie ma więcej zwolenników. Operacja podwyższania kapitału zakładowego ze środków własnych polega na dokonaniu operacji rachunkowej polegającej na przeniesieniu określonej kwoty z pozycji kapitały rezerwowe lub kapitał zapasowy do pozycji kapitał zakładowy, a zatem podwyższenie kapitału zakładowego następuje z kapitału już istniejącego w spółce. Jeżeli zatem wskutek planowanej transakcji pojawi się zysk na kapitale rezerwowym lub zapasowym, może on być źródłem finansowania podwyższenia kapitału.
W wyniku takiej operacji pojawi się kwestia opodatkowania dotychczasowych wspólników. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od osób prawnych oraz art. 24 ust. 5 ustawy o podatku od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.