Pominięcie procedury zamówień publicznych
Pytanie:
"Firma X wykonywała dla Firmy Y przedmiot umowy. Było to kilka lat temu. Teraz zaistniała potrzeba wykonania drugiego - takiego samego przedmiotu umowy. Wiadomo jest, że Firma X wykona to najlepiej - bo robiła to samo już wcześniej (teraz przedmiot umowy byłby zmodyfikowany), i Firma Y chciałaby aby wykonawcą była ta firma. Czy prawo zamówień publicznych daje możliwość wybrania właśnie tej Firmy X?"
Odpowiedź prawnika: Pominięcie procedury zamówień publicznych
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż regulacje dotyczące udzielania zamówień zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, stosuje stosuje się wyłącznie do podmiotów zobowiązanych, których krąg został enumeratywnie wyliczony w art. 3 tej ustawy. Zakładamy więc, że Firma Y jest jednym z podmiotów, o których mowa w tym przepisie. Jedną z naczelnych zasad obowiązujących na gruncie zamówień publicznych jest zasada, zgodnie z którą wszelkie zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane udzielane przez podmioty zobowiązane muszą być prowadzone w oparciu o przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych i wydanych na jego podstawie aktów wykonawczych. Nadto zamówienie może zostać udzielone wyłącznie podmiotom wyłonionym w drodze jednej z procedur określonych w ustawie przy zachowaniu warunków uczciwej konkurencji. Powyższe prowadzi do tego, że zamawiający obowiązany jest udzielić zamówienia podmiotowi, który zaoferuje najkorzystniejszą ofertę, a nie temu, którego zna zamawiający. Odstępstwo od powyższych zasad dopuszczalne jest wyłącznie w oparciu o wyraźny przepis wyłączający taki obowiązek. Podstawowymi trybami udzielania zamówień publicznych są przetarg nieograniczony oraz przetarg ograniczony. Zastosowanie innych trybów możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające zastosowanie trybu innego niż tryb podstawowy. I tak, tryb zamówienia z wolnej ręki, który daje zamawiającemu największą swobodę, może być stosowany jeżeli zachodzi jedna z następujących okoliczności: 1. w przypadku udzielania, w okresie 3 lat od złożenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, a zamówienie uzupełniające było przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla zamówienia podstawowego i dotyczy przedmiotu zamówienia w niej określonego; 2. w przypadku udzielania, w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy dostaw, zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego i polegających na rozszerzeniu dostawy, jeżeli zmiana wykonawcy powodowałaby konieczność nabywania rzeczy o innych parametrach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność techniczną lub nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i dozorze, jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, a zamówienie uzupełniające było przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla zamówienia podstawowego i dotyczy przedmiotu zamówienia w niej określonego 3.
dostawy, usÅ‚ugi lub roboty budowlane mogÄ… być Å›wiadczone tylko przez jednego wykonawcÄ™: a) z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, b) z przyczyn zwiÄ…zanych z ochronÄ… praw wyÅ‚Ä…cznych, wynikajÄ…cych z odrÄ™bnych przepisów, c) w przypadku udzielania zamówienia w zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci twórczej lub artystycznej; 4. ze wzglÄ™du na wyjÄ…tkowÄ… sytuacjÄ™ niewynikajÄ…cÄ… z przyczyn leżących po stronie zamawiajÄ…cego, której nie mógÅ‚ on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów okreÅ›lonych dla innych trybów udzielenia zamówienia; 5. w prowadzonych kolejno postÄ™powaniach o udzielenie zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone byÅ‚o w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie zostaÅ‚y zÅ‚ożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostaÅ‚y odrzucone, a pierwotne warunki zamówienia nie zostaÅ‚y w istotny sposób zmienione. 6. w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usÅ‚ug lub robót budowlanych zamówieÅ„ dodatkowych, nieobjÄ™tych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczajÄ…cych Å‚Ä…cznie 20 % wartoÅ›ci realizowanego zamówienia, niezbÄ™dnych do jego prawidÅ‚owego wykonania, których wykonanie staÅ‚o siÄ™ konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wczeÅ›niej do przewidzenia, jeżeli: a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagaÅ‚oby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego Wydaje siÄ™ jednak, iż przedstawiona w pytaniu sytuacja – wykonania takiego samego rodzaju zamówienia nie uzasadnia zastosowania trybu zamówienia z wolnej rÄ™ki. W zwiÄ…zku z powyższym konieczne bÄ™dzie udzielenie kolejnego zamówienia z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?