Ponowne złożenie wniosku do KRS

Pytanie:

"W akcie założycielskim spółki podano błędną siedzibę. Do KRS złożono dokumenty rejestracyjne z inną siedzibą (właściwą) niż podana w akcie notarialnym. Sąd zwrócił wniosek o rejestrację spółki i poinformował o możliwości złożenia uzupełnionego wniosku w terminie 7 dni. Spółka złożyła wniosek o wydłużenie tego terminu z powodu nieobecności osób reprezentujących wspólników którzy są obcokrajowcami. Sąd bez podania przyczyny odmówił wydłużenia terminu ponownego złożenia wniosku. Czy sąd może tak uczynić? Czy złożenie ponowne wniosku po tych 7 dniach będzie się wiązało z koniecznością dokonania ponownie opłaty 1500 zł za rejestrację? "

Odpowiedź prawnika: Ponowne złożenie wniosku do KRS

Z przekazanych przez Państwa informacji można wywieść, iż sąd rejestrowy zastosował:

  • bądź przepis art. 19 ust. 3a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w zw. z art. 130 k.p.c,
  • bądź przepis art. 19 ust. 3 ustawy o KRS w zw. z art. 19 ust. 4 ustawy o KRS.(w postanowieniu sąd powinien wskazać podstawę prawną).

Przepisy art. 130 k.p.c. stanowią, iż jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Jednym z warunków formalnych jakim powinno odpowiadać zgłoszenie spółki do rejestru jest, natomiast obowiązek wskazania siedziby spółki (art. 166 par. 1 pkt 1 k.s.h.). Dlatego też sąd wezwał Państwa do uzupełnienia wniosku. Omawiany przepis przewiduje również, iż  pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili jego wniesienia, natomiast po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Z kolei druga grupa przepisów stanowi, iż wniosek nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków, niemniej  może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia.

Każda z grup przepisów zakreśla 7-dniowy termin, którym sąd jest związany, stąd sąd nie miał możliwości jego przedłużenia.

Obecnie najszybszym rozwiązaniem będzie ponowne złożenie wniosku o rejestrację w spółki na prawidłowo wypełnionych formularzach oraz z prawidłowymi załącznikami, a także dodatkowo wniosku o zaliczenie poprzednio uiszczonej opłaty na poczet nowego wniosku i rozpoznanie sprawy pod nową sygnaturą akt.

W przypadku, bowiem zwrotu pisma ze względu na braki formalne, bądź odrzucenie wniosku sąd zobowiązany jest zwrócić stronie wnoszącej wniosek całą uiszczoną przez nią opłatę sądową (art. 79 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Powyższe należy odnieść także do opłaty uiszczanej za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, ogłoszenie to bowiem - wobec nieskuteczności wniosku - nie ukazało się.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika