Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
Pytanie:
"Jak wygląda postępowanie, dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie dotyczące cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
Aby cofnąć zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych musi zostać przeprowadzone postępowanie administracyjne. Postępowanie to może zostać wszczęte z urzędu – zostanie ono wszczęte gdy organ zostanie poinformowany o podstawach do jego wszczęcia albo sam pozyska takie informacje. Postępowanie takie powinno zostać przeprowadzone zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie postępowania administracyjnego. W toku postępowania organ administracji publicznej stoi na straży praworządności i podejmuje wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy. Ponadto powinien w sposób należyty i wyczerpujący informować o okolicznościach faktycznych i prawnych tej sprawy. Zainteresowany powinien mieć możliwość czynnego udziału w każdym stadium postępowania. Organ powinien wyjaśnić mu zasadność przesłanek, którymi kieruje się przy załatwianiu tej sprawy. Ponadto organ powinien działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymiśrodkami prowadzącymi do załatwienia tej sprawy. Na organie administracji publicznej ciąży także obowiązek zebrania w sposób wyczerpujący i rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Często organ oczekuje z rozpoczęciem postępowania o cofnięcie zezwolenia, na wyrok sądu w sprawie o sprzedaż alkoholu osobom do lat 18. Jest to działanie celowe, ale nie jest konieczne. Organ może wszcząć takie postępowanie i samodzielnie ustalić takie fakty. To na podmiocie wykonującym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych spoczywa obowiązek zorganizowania jej w taki sposób, aby nie zaistniał jakikolwiek przypadek złamania zasad ich sprzedaży określonych w ustawie. W razie wątpliwości co do pełnoletności osoby, ma on prawo żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy, jeśli rezygnuje się z tego prawa, to robi się to na własne ryzyko i możliwe jest poniesienie konsekwencji sprzedania alkoholu osobie do lat 18 ( tak wyrok NSA II GSK 195/2007).
Nawet jednorazowa sprzedaż napoju alkoholowego osobie poniżej 18 roku życia jest wystarczającą i uzasadnioną przyczyną do zastosowania sankcji w postaci cofnięcia zezwolenia na obrót takimi napojami. Nie jest konieczne aby taka sytuacja miał miejsce więcej niż jeden raz (wyrok NSA II GSK 712/2008). Jeśli zostanie złamana którakolwiek zasada sprzedaży napojów alkoholowych określona w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wtedy obligatoryjnie musi zostać zastosowana sankcja określona w ustawie, niezależnie od przyczyn naruszenia zasad, winy i częstotliwości ( wyrok WSA we Wrocławiu III SA/Wr 536/2008, wyrok NSA II GSK 111/2007).W starszych wyrokach NSA przyjmował, że każde z zezwoleń na sprzedaż alkoholu powinno zostać cofnięte osobno, po spełnieniu koniecznych przesłanek. Jednak w orzeczeniu siedmiu sędziów NSA rozstrzygnięto, że organ zezwalający cofa wszystkie zezwolenia udzielone temu samemu podmiotowi na sprzedaż napojów alkoholowych w tym samym miejscu ( uchwała NSA II GPS 2/2007).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?