Powierzenie zarządu we wspólnocie

Pytanie:

"Jestem zarządcą dużej wspólnoty mieszkaniowej , której właściciele nie chcieli powołać zarządu z pośród siebie. Czy powierzenie zarządu dużą wspólnotą mieszkaniową osobie fizycznej będącej licencjonowanym zarządcą musi odbyć się w formie aktu notarialnego? Czy też wystarczy uchwała większości właścicieli? W w/w nie funkcjonuje zarząd właścicielski"

Odpowiedź prawnika: Powierzenie zarządu we wspólnocie

Powierzenie zarządu przez właścicieli może z pewnością nastąpić w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później (art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali). Dla obu konieczna jest forma aktu notarialnego (art. 7 ust. 2 u.w.l.). Ustawa nie rozstrzyga wprost o zakazie powierzania zarządu w drodze uchwały właścicieli. W literaturze wypowiadano na ten temat sprzeczne poglądy.

Zgodnie z art. 18 ust. 2a u.w.l., zmiana ustalonego w drodze umowy, o której mowa powyżej, sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Zdaniem przeciwników możliwości powierzenia zarządu przez uchwałę, skoro w ten sposób można jedynie zmodyfikować umowę, nie można uregulować kwestii zarządu „od zera". Prezentowany jest także pogląd, iż uchwała taka upoważniałaby jedynie reprezentujący wspólnotę wspólnoty do zawarcia umowy, przy czym byłaby to umowa z samą wspólnotą, a zawarcie umowy z samym sobą jest absurdem.

Z kolei zwolennicy dopuszczalności powierzenia zarządu w drodze uchwały wskazują na otwarty katalog czynności przekraczających ramy zwykłego zarządu (art. 22 ust. 3 u.w.l.) i fakt, że nie wszystkie czynności przekraczające zwykły zarząd wymagają późniejszego złożenia oświadczenia woli przez wspólnotę i zawarcia umowy. Twierdzą też, że skoro dopuszczalna jest zmiana w drodze uchwały określonego w drodze umowy, to nie ma powodu, aby nie dopuszczać ustalenia sposobu zarządu w drodze uchwały. Konieczne byłoby jednak zaprotokołowanie jej przez notariusza (art. 18 ust. 2a u.w.l.).

Należy jednak zaznaczyć, że problematyka jest kontrowersyjna (sprzeczne poglądy omawia J. Pisuliński [w:]. E. Gniewek (red.), System prawa prywatnego. Tom 4. Prawo rzeczowe, Warszawa 2007, s. 330-331). Nie opublikowano też dotychczas żadnego orzeczenia Sądu Najwyższego, w którym spór zostałby rozstrzygnięty.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika