Powrót z urlopu bezpłatnego

Pytanie:

"Jestem na urlopie bezpłatnym w jednym z urzędów, gdzie przed urlopem pełniłem funkcję dyrektora biura. Urlopu udzielono mi na czas pełnienia funkcji członka zarządu innej firmy. Moja kadencja członka wygasa 19.04 br. W dniu 20.04 br. powinienem stawić się do pracy w urzędzie. W międzyczasie dokonano jednak reorganizacji urzędu i moje biuro zostało przekształcone w inne (ci sami ludzie, ale inna nazwa). Czy pracodawca musi mi zaoferować równorzędne stanowisko i takie samo wynagrodzenie, jak przed urlopem, czy też np. najniższe i wtedy z jakim wygrodzeniem? A może ze względu na reorganizację zwolnić, ale wtedy z jakim wynagrodzeniem w okresie wypowiedzenia, czy tym sprzed urlopu? Jaki jest mój status w tym przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Powrót z urlopu bezpłatnego

Przepis art. 74 kodeksu pracy stanowi, iż pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Nie musi to być zatem to samo, ani nawet takie samo, stanowisko pracy – ważne jest jedynie, by było równorzędne pod względem wynagrodzenia.  

Wydaje się jednak, iż skoro pisze Pan o wyborze, ale na stanowisko członka zarządu firmy (spółki), to art. 74 nie znajdzie zastosowania. Wybór osoby do zarządu spółki jest bowiem aktem organizacyjnym, nie powodującym zasadniczo nawiązania stosunku pracy. W związku z tym należałoby uznać, iż pracownik pozostaje na „zwykłym” urlopie bezpłatnym, uregulowanym w art. 174 i nast. kp.  

Co do ewentualnego wypowiedzenia, to kwestia ta budzi pewne wątpliwości. W trakcie urlopu stosunek pracy nadal trwa. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (a jak zakładamy, taka umowa wiąże Pana z pracodawcą) musi być natomiast uzasadnione. Istnieje  wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94, OSNAPiUS 1995/2 poz. 24, w którym Sąd Najwyższy dopuścił możliwość wypowiedzenia stosunku pracy pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego, ponieważ w międzyczasie doszło do zmian organizacyjnych, a jej etat zlikwidowano (i nie przyjęła ona innego stanowiska). W każdym razie w okresie wypowiedzenia przysługiwałoby Panu wynagrodzenie takie, jak przed urlopem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika