Pozwanie wspólników spółki cywilnej

Pytanie:

"Złożyliśmy pozew o wydanie nakazu zapłaty od spółki cywilnej (dwóch wspólników), następnie dostaliśmy pismo z sądu, aby wskazać aktualny adres jednego z pozwanych lub przedłożyć aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Dysponowaliśmy adresem, który był podany w ewidencji działalności gospodarczej i ten też podaliśmy. W chwili obecnej pozwany jest wyrejestrowany z ewidencji działalności gospodarczej i skoro nie dysponujemy innym adresem tejże osoby, to co sąd zrobi w takiej sytuacji i co my powinniśmy zrobić? "

Odpowiedź prawnika: Pozwanie wspólników spółki cywilnej

W przypadku spółki cywilnej nie pozywa się tej spółki, lecz jej wspólników. Jeżeli adresy obydwu wspólników (to na powodzie spoczywa obowiązek ustalenia prawidłowego adresu) będą prawidłowo ustalone to sąd wyda nakaz zapłaty, w którym nakaże wspólnikom solidarną zapłatę. Oznacza to, że wierzyciel będzie miał wybór, czy dochodzić całości swoich roszczeń od każdego ze wspólników czy tylko od jednego z nich.

Natomiast, by prowadzić egzekucję ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.

Jeżeli nie zostanie ustalony adres jednego ze wspólników sąd wyda nakaz zapłaty tylko przeciwko temu wspólnikowi, którego adres jest prawidłowo ustalony.

Zatem, podanie adresu obydwu dłużników zwiększa możliwość przeprowadzenia późniejszej egzekucji. Informacje na temat jak uzyskać adres zamieszkania dłużnika zawiera artykuł: Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika?


 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika