Prawo właściciela do rozporządzania rzeczą

Pytanie:

"Jako właściciel nieruchomości chcę wręczyć pismo lokatorom którzy mieszkają nieprawnie z informacją o opuszczenie moich pomieszczeń. Dlatego na piśmie ponieważ ustne rozmowy nie zdają rezultatu. Na jakiej podstawie prawnej mogę usunąć osoby z zajmowanego domu? "

Odpowiedź prawnika: Prawo właściciela do rozporządzania rzeczą

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że osoby zamieszkujące nieruchomość będącą Pana własnością zajmują ją bezprawnie, czyli bez posiadania do tego jakiegokolwiek tytułu prawnego np. zawartej umowy najmu. W związku z przysługującym Panu prawem własności do tej nieruchomości będzie Pan miał możliwość skorzystania z regulacji prawnej dotyczącej ochrony prawa własności. Zgodnie bowiem z art. 222 kodeksu cywilnego właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. W związku tym, że osobom faktycznie władającym Pana nieruchomością ("lokatorom") nie przysługuje jakiekolwiek prawo do władania tą rzeczą, może Pan wystąpić w każdym czasie do sądu z roszczeniem o wydanie rzeczy (nieruchomości) przez osoby, które faktycznie nią władają. Roszczenie to nie ulegnie przedawnieniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika