Prawo zastawu w umowie najmu

Pytanie:

"Jako przedsiębiorca wynajmuję od innego przedsiębiorcy lokal dla celów prowadzenia własnej działalności w zakresie usług krawieckich, zatrudniam 50 osób i na hali, którą wynajmuję zamontowałem liczne urządzenia w tym 50 drogich maszyn szwalniczych.W ostatnich miesiącach opóźniam się z zapłatą za czynsz, w wyniku czego wynajmujący odciął mi dopływ prądu zamknął dostęp do zakładu i nie mogę obecnie wykonywać dalej własnej działalności. Czy w takim przypadku, kiedy mam zaległości w spłacie za czynsz za kolejne trzy miesiące, to czy wynajmujący ma prawo zająć moje urządzenia i ograniczyć swobodę wykonywania mojej działalności. Nadmieniam, że wynajmujący, mimo iż zalegam w spłacie za najem wynajmujący nie rozwiązał ze mną stosunku z najmu tego lokalu, ani też nie uprzedził mnie na piśmie, że podejmie takie kroki. "

Odpowiedź prawnika: Prawo zastawu w umowie najmu

Jeżeli najemca lokalu dopuszcza siÄ™ zwÅ‚oki z zapÅ‚atÄ… czynszu co najmniej za dwa peÅ‚ne okresy pÅ‚atnoÅ›ci, a wynajmujÄ…cy zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcÄ™ na piÅ›mie, udzielajÄ…c mu dodatkowego terminu miesiÄ™cznego do zapÅ‚aty zalegÅ‚ego czynszu. Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest pÅ‚atny miesiÄ™cznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiÄ…ce naprzód na koniec miesiÄ…ca kalendarzowego. Jednakże wynajmujÄ…cy nie ma obowiÄ…zku wypowiedzenia umowy najmu. Może zamiast tego skorzystać z prawa zastawu. Zgodnie z przepisami dotyczÄ…cymi najmu dla zabezpieczenia czynszu oraz Å›wiadczeÅ„ dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dÅ‚użej niż rok, przysÅ‚uguje wynajmujÄ…cemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegajÄ… zajÄ™ciu. PrzysÅ‚ugujÄ…ce wynajmujÄ…cemu ustawowe prawo zastawu wygasa, gdy rzeczy obciążone zastawem zostanÄ… z przedmiotu najmu usuniÄ™te. WynajmujÄ…cy może siÄ™ sprzeciwić usuniÄ™ciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na wÅ‚asne niebezpieczeÅ„stwo, dopóki zalegÅ‚y czynsz nie bÄ™dzie zapÅ‚acony lub zabezpieczony. WynajmujÄ…cy, który chce skorzystać z prawa zastawu nie ma obowiÄ…zku informować o tym wczeÅ›niej najemcÄ™. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika