Premia gwarancyjna a majątek wspólny
Pytanie:
"Przed wstąpieniem w związek małżeński posiadałem książeczkę mieszkaniową z wkładem na mieszkanie spółdzielcze. W roku 1978 zawarłem związek małżeński. W roku 1993 za zgodą spółdzielni mieszkaniowej wycofałem wkład mieszkaniowy i całość wkładu wraz z premią gwarancyjną, którą otrzymałem zainwestowałem w budowany w tamtym okresie dom jednorodzinny będąc w wspólności majątkowej. Obecnie odbywa się podział majątku. Jak będzie traktowany mój wkład z książeczki mieszkaniowej, który wniosłem - czy jako majątek osobisty czy inaczej? Czy premia gwarancyjna, którą otrzymałem z banku rewaloryzowała mój wkład, będzie również traktowana jako majątek osobisty czy nakład na majątek wspólny? Od stycznia 2005 r. obowiązują nowe przepisy o pełnej surogacji w tym zakresie. Proszę o wyjaśnienie tego problemu. Czy premia gwarancyjna od moich oszczędności złożonych na książeczce mieszkaniowej jest majątkiem osobistym?"
Odpowiedź prawnika: Premia gwarancyjna a majątek wspólny
Jak rozumiemy z zadanego pytania, wkład na książeczce mieszkaniowej został zgromadzony jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Natomiast w trakcie trwania małżeństwa została wypłacona premia gwarancyjna. W takim przypadku wkład zgromadzony na książeczce mieszkaniowej wchodzi do majątku osobistego małżonka. Natomiast kwestia, do jakiego majątku weszła wypłacona premia jest problematyczna. Z jednej bowiem strony argumentować można, że premia stanowi odpowiednik wniesionego wkładu i stanowi zwaloryzowany wkład i jest niczym innym niż zwaloryzowany wkład – w takiej sytuacji można uznać, że należy ona do majątku osobistego. Z drugiej jednak strony, można potraktować premię jako dochód z majątku osobistego – i w rezultacie zaliczyć ją (zarówno na gruncie przepisów sprzed nowelizacji jak i po nowelizacji) do majątku wspólnego małżonków. Drugie z tych stanowisk zostało wyrażone w uzasadnieniu Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 kwietnia 1997 r., sygn. akt III CKU 10/97, w którym SN wypowiedział się w sposób następujący: „(...)pożytki inkorporowanego w tej książeczce prawa, przypadające w okresie trwania wspólności majątkowej małżonków, a stanowiące dochody z majątku odrębnego jednego z nich (powódki), wchodzą w skład ustawowej wspólności majątkowej małżonków. (...)Dodać należy, że takie rozumienie „dochodu” z majątku odrębnego zgodne jest ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem w szczególności praw płynących z książeczki mieszkaniowej, w tym przypadku - prawa do uzyskania premii gwarancyjnej, którego realizacja ma służyć zwiększeniu środków, jakie małżonkowie przeznaczają na zaspokojenie wspólnych potrzeb mieszkaniowych(...)”. Tak więc kwestia ta nie jest jednozancznie rozstrzygnięta, a zatem można argumentować na dwa sposoby, a ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało do sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?