Wspólnota małżeńska a majątek odrębny
Pytanie:
"Pod koniec grudnia 2007 chcemy wziąć ślub, aby od przeszłego roku móc wspólnie się rozliczać przed urzędem skarbowym. W styczniu 2008 (już po zawarciu związku małżeńskiego) mam podpisać akt notarialny na kupno mieszkania (na własność), które chcemy wspólnie, aby było tylko moim majątkiem odrębnym nie wchodzącym do wspólnoty majątkowej. W grudniu 2007 odbędzie się odbiór mieszkania co znaczy wg umowy przedwstępnej na kupno mieszkania, że całość kwoty za mieszkanie zostanie wpłacona przed ślubem na zasadzie zaliczki do dewelopera przez jednego z przyszłych współmałoznków. Kredyt na mieszkanie również został wzięty przed ślubem tylko na jednego z przszyłych współmałożonków. Jakim dokumentem i w jaki sposób zachować odrębność własności na to mieszkanie tylko na jednego z małżonków przy jednoczesnym prowadzeniu wspólnego gospodarstwa, aby móc się wspólnie rozliczać w US? "
Odpowiedź prawnika: Wspólnota małżeńska a majątek odrębny
Jednym z warunków możliwości skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia, jaką jest wspólne rozliczenie małżonków jest, aby istniała między nimi wspólność majątkowa - zob.: Kiedy i jak małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć się z podatku dochodowego?
Wspólność majątkowa powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa, chyba że małżonkowie sporządzą umowę majątkową małżeńską wyłączającą wspólność ustawową.
Ponieważ w skład majątku wspólnego małżonków będących w ustroju ustawowej wspólności majątkowej wchodzą:
- przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków oraz
- przedmioty majątkowe nabyte przez któregokolwiek z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej,
- zatem nabyte mieszkanie wchodziloby co do zasady do majątku wspólnego, a nie odrębnego. Zob.: Co składa się na majątek wspólny małżonków? Jednakże zgodnie z zasadą surogacji przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego wejdą do majątku osobistego jednego z małżonków, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W związku z tym, że środki na nabycie "powstały" przed zawarciem małżeństwa (pochodzą z kredytu), stanowią Pani majątek osobisty, a więc do majątku osobistego wejdzie też mieszkanie.
Można jednak wskazać, że posiadanie przez Panią majątku osobistego nie oznacza, iż nie istnieje wspólność majątkowa. Nabycie tego mieszkania tylko przez Panią nie ma więc znaczenia dla możliwości wspólnego rozliczania się z podatku.
Nabycie każdej nieruchomości (w tym mieszkania) musi nastąpić na podstawie aktu notarialnego. Zob. też:
Z poważaniem,
redakcja http://www.e-prawnik.pl/
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?