Przedawnienie należności z czynszu najmu

Pytanie:

"W jakim czasie przedawniają się należności z tytułu czynszu za lokal mieszkalny i za lokal użytkowy?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie należności z czynszu najmu

Zasadą prawa cywilnego w odniesieniu do przedawnienia jest, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Świadczenie jest okresowe, jeżeli polega na periodycznym dawaniu uprawnionemu w czasie trwania określonego stosunku prawnego pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, których ogólna ilość (całość) nie jest z góry określona. Przykładem są alimenty, świadczenia z umowy dożywocia, czynsze najmu i dzierżawy. W zakresie czynszu najmu przepisy szczególne nie przewidują odmiennego terminu przedawnienia. Zatem należy stosować termin ogólny do świadczen okresowych wynoszący 3 lata. Czynsz za każdy miesiąc przedawnia się (osobno dla każdego) po trzech latach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dorotkam 2012-06-18 13:12:32

    wszystko fajnie, tylko jak o wyglada w praktyce w naszych gminach/powiatach, gdzie panuje dzungla/przejełam mieszkanie komunalne po ojcu, gdzie była nieduza zaległosc-minęło juz ponad 10 lat od jej powstania, dlug rosnie o odsetki i nie pomaga tłumaczenie zarzadcy mieszkan , ze dlug ten sie przedawnił.co mam zrobic?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika