Przedawnienie roszczenia o nakłady na wspólny dom

Pytanie:

"Ja i mój były konkubent mieliśmy domek letniskowy, który w 2002 roku został sprzedany, a uzyskana kwota podzielona równo pomiędzy mnie i konkubenta. Teraz konkubent chce odzyskać nakłady finansowe poniesione w 1986 roku na remont tego domku. Czy były konkubent może żądać ode mnie zwrotu nakładów po tak długim czasie? Ile wynosi okres przedawnienia? Czy liczy się go od momentu poniesionych nakładów czy od momentu sprzedaży domku? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia o nakłady na wspólny dom

Zakładamy, iż nieruchomość na której znajdował się domek letniskowy była Państwa współwłasnością ułamkową, stąd też ewentualne roszczenie konkubenta  zapłatę nakładów poniesionych na budowę domu mogą wynikać z Art. 207 kodeksu cywilnego, który stanowi iż: Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Na podstawie tego przepisu każdy ze współwłaścicieli byłby zobowiązany do pokrycia połowy kosztów związanych z budową.

Roszczenie o zwrot kosztów ulegają przedawnieniu w terminie określonym w art. 118 kc, a zatem w terminie 10 letnim (nie jest to świadczenie okresowe, ani związane z działalnością gospodarczą, brak również przepisu szczególnego wskazującego inny termin przedawnienia). Termin ten liczy się od chwili, kiedy to roszczenie stało się wymagalne.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego: „roszczenie takie powstaje z chwilą dokonania nakładu i także wtedy staje się wymagalne (nie ma bowiem żadnych podstaw prawnych do przyjęcia innej chwili jego powstania czy wymagalności)" ( tak uchwała SN z 10 maja 2006 r., III CZP 11/2006, OSNC 3/2007, poz. 38).

Zatem roszczenie to stało się wymagalne w roku poniesienia tych nakładów (1986), a zatem od tego momentu biegnie termin przedawnienia. Jeśli nie zaszła żadna z okoliczności przerywających bieg przedawnienia (a nic z sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wynika), to roszczenie to uległo przedawnieniu w 1996 r. Zatem w ewentualnym postępowaniu sądowym może Pani podnieść zarzut przedawnienia (gdyż roszczenie przedawnione nie gaśnie z mocy prawa, ale można odmówić jego wykonania z tego powodu).  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika