Przedawnienie roszczenia z klauzulą wykonalności

Pytanie:

"Dłużnik poddał się egzekucji aktem notarialnym. Mam nadaną klauzulę wykonalności na tym akcie notarialnym. Kiedy przedawni się roszczenie, od jakiej daty je liczyć? Czy data wymagalności zapłaty za sprzedany towar ma jakieś znaczenie, czy też data sporządzenia aktu notarialnego lub nadania klauzuli wykonalności temu aktowi notarialnemu? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia z klauzulą wykonalności

Zasadą jest, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Poddanie się egzekucji aktem notarialny spowodowało przerwanie biegu przedawnienia. Bowiem przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje dochodzi do przerwania biegu przedawnienia. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Zatem decydującym dniem jest dzień sporządzenia aktu notarialnego.

Dodatkowe informacje na temat przedawnienia można znaleźć w artykule

Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mirek 2014-01-26 22:12:29

    Witam serdecznie, mam kilka pytań odnośnie spadku, mianowicie mam przed sobą akt notarialny o tym że spłacającym jest pan X ma spłacić Y i L, akt jest z roku 1994. 20.01, w punkcie 5 jest opisane że podmiot X zobowiązuje się spłacić Y Lpo 1/3 wartości budynków mieszkalnych według cen z daty spłaty.... i właśnie nie ma daty nie ma żadnych podanych cen etc z tego co wiem to w sumie dobrze bo wnosząc teraz o spłate to budynki i ich wartości będą naliczane z teraźniejszymi cenami nieruchomości prawda? chodzi mi o to czy można rościć np teraz o spłate? czy to już uległo przedawnieniu, dodam że jest to majątek po rodzicach a spadkobiercami są trzej bracia, pytam ponieważ dziś była polubowna sprawa w kancelarii prawnej, pani mecenas powiedziała że to już uległo przedawnieniu a pan X proponował kwotę rzędu 5 tyś zł na strone czyli pan Y i L mieliby dostać po 5 tyś zł i powiedziała również że jest to bardzo dobra propozycja jej klienta, bo w sądzie sprawa może się nie odbyć ponieważ to jest przedawnione itd, dodam że pan X zamieszkuje te budynki już od 20 lat tylko że akt notarialny jest od 1994 jak wsponiałem o tym wcześniej, pani mecenas powiedziała również że minęło 10 lat i akt ulega według prawa przedawnieniu co chodzi o spłatę i że to są tylko szczere chęci klienta który che właśnie dać te 10tyś zł, powiedziała również że w sądzie może różnie być że możemy wogóle nie dostać spłatu, że wszystkie koszty będziemy musieli ponieśc my czyli Y i L. proszę o jakąś podpowiedź odpowiedź jak to się ma teraz w prawie itd. będę bardzo wdzięczny. pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika