Przedłużenie umowy najmu na czas nieokreślony

Pytanie:

"Wynajmowałem mieszkanie. Umowa była zawarta na czas określony. Po tym okresie nadal zajmowałem to mieszkanie. Po sześciu miesiącach otrzymałem pismo, w którym wynajmujący stwierdza \"Ponieważ od dnia 01.01.2004 r. zamieszkuje Pan bezprawnie mieszkanie i nie zmierza go opuścić, dlatego czynsz miesięczny wynosi 500 zł od dnia 01.01.2004 r.\". W jakiej sytuacji dochodzi do przedłużenia umowy najmu na zasadzie art. 674 kc? Czy zacytowane pismo mogę potraktować jako potwierdzenie, że zajmuję mieszkanie za zgodą wynajmującego i że umowa poprzez ten fakt została przedłużona na czas nieoznaczony?"

Odpowiedź prawnika: Przedłużenie umowy najmu na czas nieokreślony

Aby nastąpiło przedłużenie na czas nieoznaczony umowy najmu zawartej na czas oznaczony, po zakończeniu okresu na który umowa ta była zawarta, muszą być spełnione następujące przesłanki:

  • dalsze używanie rzeczy przez najemcę,
  • zgoda wynajmującego na dalsze używanie rzeczy.

Zgoda wynajmującego nie musi być wyrażona wprost. Wystarczy dorozumiana zgoda na dalsze używanie rzeczy. W tym przypadku zajmowanie lokalu mieszkalnego przez okres 6 miesięcy i regularne opłacanie czynszu bez wyrażenia żadnego sprzeciwu przez wynajmującego można potraktować jako dorozumiane wyrażenie zgody na przedłużenie umowy najmu na czas nieoznaczony.

Umowa najmu nie ulegnie przedłużeniu na czas nieoznaczony, jeżeli strony zastrzegły w umowie, że przedłużenie umowy najmu może nastąpić tylko w formie pisemnej. Zastrzeżenie takie wykluczałoby automatyczne przedłużenie umowy najmu na czas nieoznaczony na podstawie art. 674 k.c.

Jeżeli po zakończeniu okresu na jaki zawarta była umowa najmu na czas oznaczony, wynajmujący nie wypowiedział umowy najmu, która uległa przedłużeniu na czas nieoznaczony, strony są związane umową najmu i nie może być mowy o bezumownym zajmowaniu lokalu.

Pismo które otrzymał Pan od wynajmującego nie wywoła żadnych skutków prawnych, gdyż nie został spełniony warunek bezumownego zajmowania lokalu. Pisma tego nie można też potraktować jako wypowiedzenia umowy najmu, gdyż z treści pisma nie można wywnioskować takiej woli składającej go strony. Brak też podstaw do uznania tego pisma za wypowiedzenie wysokości czynszu najmu. Wynajmujący określił wysokość czynszu w kwocie 500 zł, ale nie wypowiedział wysokości poprzednio ustalonego czynszu, tylko powołał się na bezumowne zajmowanie lokalu, którego w tym wypadku nie można przypisać najemcy.

Pismo to nie wywoła więc żadnych skutków prawnych, a strony nadal są związane umową najmu zawartą na czas nieokreślony. Jedynym sposobem na zakończenie tego stosunku prawnego jest wypowiedzenie umowy najmu przez którąkolwiek ze stron z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika