Przymus adwokacki przed ETPCz

Pytanie:

"Czy w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu istnieje obowiązek reprezentowania przez adwokata, lub radcę prawnego ?"

Odpowiedź prawnika: Przymus adwokacki przed ETPCz

Złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie jest obciążony przymusem adwokacko-radcowskim. Oznacza to, iż skargę może złożyć we własnym imieniu skarżący. Jeśli skarga zostanie jednak dopuszczona przed Trybunał i będzie rozpatrywana, a skarga zostaje notyfikowana rządowi państwa – Strony Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeciwko któremu jest skierowana, wówczas Regulamin Trybunału przewiduje konieczność powołania adwokata. Trybunał może jednak z urzędu lub na wniosek strony, przyznać skarżącemu bezpłatną pomoc prawną. W praktyce Trybunał zwraca się wówczas do Naczelnej Rady Adwokackiej o wyznaczenie odpowiedniego przedstawiciela, który jest opłacany przez Trybunał. Przesłanki do złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jak również konieczne elementy skargi, omawia artykuł: Międzynarodowa ochrona praw obywatelskich - Kto, kiedy i na jakiej podstawie może wnieść odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu?

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz Komór 2015-08-24 13:41:00

    Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności nie przewiduje żadnego PRZYMUSU adwokackiego a regulamin musi być zgodny z Konwencją. Przymus byłby niezgodny z art. 3 Konwencji z powodu poniżającego traktowania i byłby oczywistą dyskryminacją wbrew art. 14 Konwencji.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika