Rachunek z zarządu

Pytanie:

"Ojciec, który zmarł w 2001 r., był współwłaścicielem kamienicy. Za życia ojca, od roku 1991 administrację domu prowadziła córka, jednego ze współwłaścicieli, która nigdy nie rozliczyła się z dochodu nieruchomości przed moim ojcem. Obecnie toczy się sprawa o zniesienie współwłasności ww. nieruchomości, której jestem obecnie współwłaścicielem po ojcu. Osoba, która prowadziła administrację domu przedstawiła w sądzie rozliczenie z dochodów i wydatków nieruchomości tylko od czasu, kiedy zostałem współwłaścicielem, czyli od roku 2001.Czy w tej sytuacji mam prawo zażądać rozliczenia z dochodów i wydatków z nieruchomości od roku 1991, kiedy mój ojciec został współwłaścicielem kamienicy? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej, abym mógł swój wniosek uzasadnić."

Odpowiedź prawnika: Rachunek z zarządu

Zgodnie z art. 208 k.c. każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. Jak zauważył Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 26 listopada 1992 r. (sygn. akt III CZP 147/92, LexPolonica nr 296523) „Prawo współwłaściciela do domagania się takiego rachunku wynika wyraźnie z art. 208 kc. W razie potrzeby może on realizować to uprawnienie w odrębnym postępowaniu sądowym. Odrzucić bowiem należy tezę, że w razie odmowy zarządcy złożenia rachunku nie dojdzie do konsekwencji prawnej w postaci zastosowania doń przymusu państwowego zapewniającego wyegzekwowanie obciążającego go obowiązku”. Z art. 618 § 1 i 2 k.p.c. wynika jednak, że w czasie trwania postępowania o zniesienie współwłasności, żądanie złożenia rachunku z zarządu może być zgłoszone tylko w tym postępowaniu.

Art. 208 nie określa terminów, w których można żądać rachunku, stanowi jedynie, że terminy te powinny być „odpowiednie”. Należy przez to rozumieć, że decydują o tym konkretne okoliczności i wynikające z nich rzeczowe, uzasadnione potrzeby. Art. 208 nie określa również, jaki jest zakres rachunku z zarządu. W braku rozróżnienia należałoby więc uznać, że rachunek ten obejmuje cały okres zarządu.

W związku z tym, na powołanej powyżej podstawie, może Pan wystąpić w toku postępowania o zniesienie współwłasności z wnioskiem o przedstawienie rachunku z zarządu w części, w jakiej nie został już przedstawiony, skoro bezsporne jest, że zarząd był przez tę samą osobę sprawowany również przed 2001 rokiem.

Trzeba przy tym zauważyć, że co do zasady właściciel (w tym przypadku współwłaściciel) ma prawo do pożytków, jakie rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (np. najmu - tzw. pożytki cywilne) w stosunku do czasu, w jakim był właścicielem. Współwłaściciele są uprawnieni do tych pożytków, co do zasady, w stosunku do wielkości udziałów. Na podstawie samego stosunku współwłasności jest Pan więc uprawniony do pożytków od 2001 roku, jak również do zwrotu poczynionych przez siebie nakładów. Roszczenia takie, jako majątkowe są także dziedziczne  - stąd, jeżeli przysługiwały poprzedniemu współwłaścicielowi, wchodzą do spadku po nim. Wobec tego, skoro jest Pan spadkobiercą poprzedniego współwłaściciela, legitymując się postanowieniem o stwierdzeniu przez Pana nabycia spadku po Pańskim ojcu, może Pan domagać się również, jako spadkobierca, zwrotu przypadających zmarłemu pożytków w czasie trwania jego uprawnienia, oraz zwrotu poczynionych przez niego nakładów. Również na tej podstawie może Pan domagać się przedstawienia rachunku z zarządu nieruchomościa wspólną z lat 1991-2001.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika