Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 89 ustawy o służbie więziennej funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania, jeżeli on sam lub jego małżonek, nie posiadają lokalu mieszkalnego lub domu, a także jeżeli nie przydzielono funkcjonariuszowi kwatery tymczasowej.
Funkcjonariuszowi w służbie stałej, przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, przysługuje równoważnik pieniężny, o którym mowa w ust. 1, jeżeli on sam lub małżonek nie posiada lokalu mieszkalnego albo domu w nowym miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej.
Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 20 października 2003 r. w sprawie równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. 2003 r. Nr 187, poz. 1831) funkcjonariusz powiadamia niezwłocznie odpowiedni organ o nabyciu przez niego lub jego małżonka lokalu mieszkalnego, domu lub otrzymaniu kwatery tymczasowej.
Jak sam przepis wskazuje, aby otrzymać taki równoważnik pieniężny, należy nie posiadać lokalu mieszkalnego lub domu. Pan po śmierci jednego z rodziców odziedziczył majątek, który był własnością rodzica (z momentem śmierci rodzica wszedł Pan w jego prawa i obowiązki, a więc i w prawo własności wspomnianych gruntów wraz z zabudowaniami - nabył Pan nieruchomość). W momencie śmierci jednego z rodziców stał się Pan właścicielem gruntów i zabudowań (w odpowiedniej części, zgodnie z zasadą dziedziczenia ustawowego) będących własnością spadkodawcy, a więc podstawa do pobierania równoważnika pieniężnego odpadła. Aby zachować to świadczenie musiałby Pan albo złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, albo uzyskać postanowienia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku i na podstawie tego orzeczenia dokonać działu spadku w którym to przekaże Pan swoją część masy spadkowej drugiemu z rodziców (będącym jednocześnie spadkobiercą ustawowym).