Rozdzielenie współwłasności kamienicy

Pytanie:

"Teściowa jest w 50% współwłaścicielem kamienicy, wraz z 2 kuzynkami, które posiadają po 25%. Ze względu na konflikty postanowiły rozdzielić współwłasność. Czy rozdział współwłasności wymusza utworzenie odrębnych KW na lokale (dotychczas była na cały budynek) i ich wydzielenie, co jak wiadomo pociąga za sobą koszty? Co wchodzi w skład niepodzielnych części wspólnych (czy ogródek przy kamienicy, o powierzchni nie kwalifikującej go do terenu posiadającego prawo do zabudowy należy do części wspólnych czy można go wydzielić)? Jaki tok postępowania jest bardziej uzasadniony finansowo: notarialny czy na drodze sądowej?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielenie współwłasności kamienicy

Zniesienie współwłasności nieruchomości może nastąpić na trzy sposoby: przez sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej w jej wyniku ceny, przez przysądzenie własności jednej ze współwłaścicielek z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych albo przez fizyczny podział nieruchomości. Podział nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, w szczególności jeśli jest to kamienica, jest jak najbardziej możliwy. Będzie polegać to na ustanowieniu odrębnej własności lokali znajdujących się w kamienicy. Aby lokale te stały się odrębnymi nieruchomościami, konieczne jest utworzenie i wpis do księgi wieczystej. W tym wypadku wpis do księgi wieczystej ma charakter konstytutywny, co oznacza, że bez niego w ogóle nie dojdzie do powstania odrębnej własności. Warto przy tym zauważyć, iż od 2 marca 2006 r. zmienią się przepisy dotyczące kosztów założenia księgi wieczystej. Będzie to koszt w wysokości 200 zł. Jeśli teren, który jest zabudowany kamienicą, jest większy niż wymagają tego przepisy prawa budowlanego, nie jest wykluczone dokonanie podziału gruntu. W ten sposób ogród może zostać wydzielony jako odrębna nieruchomość.

W przypadku umownego podziału nieruchomości konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego oraz wniosku o utworzenie ksiąg wieczystych.  Wysokość taksy notarialnej w tym przypadku określi tabela na stronie Taksa notarialna.

Wynagrodzenie notariusza zależy bowiem od wartości nieruchomości.

Natomiast w razie podziału nieruchomości w drodze postępowania przed sądem należy liczyć się z wpisem w wysokości 1/5 wpisu stosunkowego obliczonego od wartości nieruchomości (tabela znajduje się na stronie  Opłaty w postępowaniu cywilnym - Wnioski) albo z wpisem w wysokości 1/10 wpisu stosunkowego, jeżeli wniosek o zniesienie współwłasności będzie zawierał zgodny projekt dokonania tego zniesienia. Do tego dochodzą koszty założenia księgi wieczystej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika