e-prawnik.pl Porady prawne

Rozporządzanie rzeczą wspólną

Pytanie:

czy do rozporządzenia rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rozporządzanie rzeczą wspólną

23.4.2012

Współwłaściciele mogą w stosunku do przedmiotu najmu podejmować różnego rodzaju czynności. Ustawodawca rozróżnia dwie grupy owych czynności: zwykłego zarządu oraz przekraczające zakres zwykłego zarządu.

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ