Rozwiązanie umowy najmu lokalu użytkowego
Pytanie:
"W umowie najmu lokalu użytkowego przedsiębiorcy zawarty jest paragraf mówiący, iż wynajmujący może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu najmu powyżej 14 dni. Jak rozumiem, umowa najmu lokalu użytkowego przedsiębiorcy nie jest objęta terminami ustawy o ochronie lokatorów. Czy zapis ten jest skuteczny, czy nadrzędny jest jakiś inny termin, wynikający z przepisów, którego nie wolno zmienić umową. Czy po upływie 14 dni należy wysłać wezwanie do zapłaty, czy nie jest to konieczne w tym przypadku?"
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy najmu lokalu użytkowego
Strony stosunku najmu mogą ułożyć treść tego stosunku według swego uznania, byleby treść umowy zgodna była z treścią przepisów w tej mierze obowiązujących. Zgodnie z art. 687 kodeksu cywilnego jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. Treść postanowienia umowy przytoczonego w opisie stanu faktycznego jest sprzeczna z treścią w/w przepisu. Dlatego też powołane postanowienie umowy najmu nie obowiązuje, a w jego miejsce wchodzą właściwe przepisy kodeksu cywilnego. Uprzedzenie na piśmie i udzielenie dodatkowego terminu jest warunkiem koniecznym możliwości wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego.
Przepisy dotyczące wypowiadania umów najmu oraz terminów wypowiedzenia zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów nie znajdą zastosowania do umowy najmu lokalu użytkowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?