Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Prezes zarzÄ…du może podpisywać wnioski do rejestru przedsiÄ™biorców podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 18 wrzeÅ›nia 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.) - por. art. 126 § 5 w zw. z art. 6943 § 3 Kodeksu postÄ™powania cywilnego. Jeżeli chodzi o wymogi stawiane dla takiego podpisu to precyzuje ww. ustawa o podpisie elektronicznym.
Aby odpowiedzieć na pytanie czy Prokurent może również skutecznie podpisywać wnioski do KRS w polskim sÄ…dzie należy odwoÅ‚ać siÄ™ do kwestii zakresu prokury. Zgodnie z art. 1091 Kodeksu cywilnego: Prokura jest peÅ‚nomocnictwem udzielonym przez przedsiÄ™biorcÄ™ podlegajÄ…cego obowiÄ…zkowi wpisu do rejestru przedsiÄ™biorców, które obejmuje umocowanie do czynnoÅ›ci sÄ…dowych i pozasÄ…dowych, jakie sÄ… zwiÄ…zane z prowadzeniem przedsiÄ™biorstwa. Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Zatem nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, iż prokurent może podpisywać wnioski spóÅ‚ki do rejestru przedsiÄ™biorców. Jeżeli zarzÄ…d jest jednoosobowy to prokurent może samodzielnie skÅ‚adać oÅ›wiadczenia woli w imieniu spóÅ‚ki, chyba że umowa spóÅ‚ki stanowi inaczej.
Zakres prokury zostaÅ‚ okreÅ›lony ustawowo - art. 1091 § 1 a także art. 1092 k.c. i nie może zostać ograniczony ze skutkiem wobec osób trzecich. Oznacza to, iż prokurent może podpisywać wnioski do KRS we wszystkich sprawach poza wymienionymi w art. 1093 (potrzebne jest dodatkowe peÅ‚nomocnictwo).
OdnoÅ›nie ostatniego pytania należy zwrócić uwagÄ™ na art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem oÅ›wiadczenie woli zÅ‚ożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oÅ›wiadczeniem woli zÅ‚ożonym w formie pisemnej. Zatem podpis wÅ‚asnorÄ™czny a oraz podpis elektroniczny weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu majÄ… równoważne skutki w obrocie prawnym i można je stosować zamiennie. ZÅ‚ożenie zatem wczeÅ›niej wzoru podpisu wÅ‚asnorÄ™cznego nie wyklucza możliwoÅ›ci posÅ‚ugiwania siÄ™ później podpisem elektronicznym.