Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zagadnienia związane z likwidacją spółki z o.o. regulują przepisy art. 270-290 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 275 § 1 ksh w okresie likwidacji do spółki stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków wspólników, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego. Jednym z uprawnień wspólnika spółki z o.o. jest możliwość dysponowania swoimi udziałami- sprzedaży, obciążania, uczynienia przedmiotem darowizny.
Oczywiście, w okresie likwidacji istnieją pewne obostrzenia związane z dyspozycjami majątkowymi dotyczącymi spółki i udziałowców, których założeniem jest ochrona wierzycieli. Tak na przykład, nie jest dozwolona wypłata zysków, podział majątku wspólnego między wspólników, odpłatne umarzanie udziałów. Wydaje się jednak, że w sytuacji, w której udziały odkupują dotychczasowi wspólnicy, zawarcie umowy sprzedaży udziałów jest możliwe.
Przypominamy jednak, że zasadniczo w okresie likwidacji likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku (zgodnie z art. 282 § 1 ksh)