Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Opisana sytuacja budzi szereg wątpliwości. Przede wszystkim staż nie jest stosunkiem pracy i osoba na stażu nie nabywa uprawnień pracowniczych. Okresy pobierania zasiłku i stypendium wlicza się jedynie do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli więc urodzi Pani dziecko w trakcie stażu, nie przysługuje Pani urlop macierzyński.
Okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak do:
-
okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
-
okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
-
stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
Warto jednak podkreślić, że bezrobotny zachowuje prawo do zasiłku, stypendium lub dodatku szkoleniowego za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.
Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Za dni wolne przysługuje stypendium.
Pracodawca, który zawarł umowę ze starostwem, nie może jej rozwiązać poprzez złożenie Pani wypowiedzenia – zależy to od ustaleń ze starostwem.