Szkoda najemcy w najmowanym mieszkaniu
Pytanie:
"W wynajmowanym przez mnie (jestem najemcą) domu doszło do pęknięcia instalacji wodnej, w wyniku czego w piwnicy zostały zalane przedmioty. Część przedmiotów jest moją własnością, inna część znalazła się tam na drodze użyczenia (komputer pożyczony). Na dowód powstałej szkody dysponuję pisemnym oświadczeniem właściciela o powodach awarii, oceną biegłego w zakresie szkód, jak i wyceną serwisu co do kosztów naprawy uszkodzonego sprzętu. W jakim stopniu za powstałą szkodę odpowiada właściciel domu (wynajmujący) i czy jego odpowiedzialność może być w jakimś stopniu rozgraniczona na przedmioty moje i pożyczone? "
Odpowiedź prawnika: Szkoda najemcy w najmowanym mieszkaniu
Oczywiście wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Jeżeli wynajmujący nie wywiązuje się ze swych obowiązków, najemcy przysługują określone roszczenia ukształtowane przepisami dotyczącymi umowy najmu. Np. jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.
Najemca może tez żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad, jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku. Ponadto jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Wszystkie te przepisy odnoszą się do przydatności lokalu do użytku.
Natomiast, aby określić roszczenia za zniszczone rzeczy, należy odwołać się do przepisów ogólnych o odszkodowaniu za nienależyte wykonanie zobowiązania. Zakładamy przy tym, ze przedmiotem umowy najmu była także piwnica. Dłużnik (w tym wypadku właściciel mieszkania) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Roszczenie odszkodowawcze za uszkodzenie rzeczy znajdujących się w piwnicy zależy więc od tego, czy właściciel mieszkania w należyty sposób dbał o przedmiot najmu. Jeśli mimo utrzymywania z należytą starannością przez właściciela tej rzeczy jako zdatnej do użytku nastąpiło uszkodzenie instalacji, to właściciel nie będzie odpowiadał za szkodę, gdyż nie będzie możliwe przypisanie mu winy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?