Termin przedawnienia roszczenia z faktury VAT
Pytanie:
"W marcu 2005 roku wystawiłam fakturę VAT. Do tej pory nie uregulowano należności. Nie wezwałam pisemnie dłużnika do spłaty. Czy prawdą jest, że jeżeli wierzyciel w okresie dwóch lat od wystawienia faktury nie wezwał do jej uregulowania, to wierzytelność wygasa?"
Odpowiedź prawnika: Termin przedawnienia roszczenia z faktury VAT
Wraz z upływem określonego czasu wierzytelności przedawniają się. Przedawnienie nie jest tożsame z wygaśnięciem wierzytelności. Kwestie przedawnienia omawia artykuł Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia? Okres przedawnienia nie zależy od tego, czy dana wierzytelności została objęta fakturą VAT, lecz od tego z jakim dokładnie roszczeniem mamy do czynienia - np. czy z roszczeniem przedsiębiorcy, z jakiej umowy.
Fakturami objęte są najczęściej płatności należne przedsiębiorcy z tytułu zapłaty za towar, a więc roszczenia przedsiębiorcy z tytułu umowy sprzedaży. W takiej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 554 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch. Z upływem lat dwóch przedawniają się również niektóre inne roszczenia np. roszczenia wynikające z umowy o dzieło, ale już np. nie roszczenia o zapłatę z tytułu wykonanych robót budowlanych. Dlatego też często przyjmuje się, dla uproszczenia stwierdzenie, że należności objęte fakturą VAT przedawniają się z upływem lat dwóch. Należy jednak pamiętać, że jest to uproszczenie i nie wszystkie należności na które opiewają faktury przedawniają się z upływem lat dwóch. Terminu przedawnienia nie liczy się od dnia wystawienia faktury, lecz zaczyna on bieg od dnia następującego po dniu, w którym należność miała był zapłacona. Jeżeli zbliża się termin przedawnienia, w celu przerwania biegu przedawnienia, można skierować pozew do sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?