Uchwała wspólnoty protokołowana przez notariusza

Pytanie:

"Zarząd sprawowany przez Dewelopera (ustanowionego jako zarząd zwykły rok temu na mocy aktu notarialnego spisanego przy udziale pierwszego Właściciela) zwołuje roczne zebranie, przy uczestnictwie równolegle działającego zarządu wspólnoty powołanego na pierwszym zebraniu wspólnoty przez mieszkańców z inicjatywy dewelopera , działający w formie pomocniczej. Na wniosek właścicieli lokali w porządku obrad znalazł się punkt dotyczący głosowania uchwały w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną-protokołowany przez notariusza(art. 18.ust 2a ustawy o własności lokali) Czy właściciele lokali nie mogący brać udziału w tym zebraniu mogą udzielić pełnomocnictwa innej osobie w formie pisemnej bez konieczności potwierdzenia notarialnego? Czy głosowanie powyższej uchwały protokołowanej przez notariusza , w przypadku braku rozstrzygnięcia na zebraniu może być dokończone poprzez indywidualne zbieranie głosów? W jakiej formie notariusz może być powiadomiony o wyniku końcowym po takiej formie głosowania, ponieważ rozstrzygnęło się to po zebraniu na którym notariusz był obecny?"

Odpowiedź prawnika: Uchwała wspólnoty protokołowana przez notariusza

Sam fakt podejmowania uchwały protokołowanej przez notariusza nie oznacza, że wszystkie pojedyncze głosy są składane w szczególnej formie. Dlatego wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa w zwykłej formie pisemnej.

Nie ma przeszkód, aby w razie braku wystarczającej liczby głosów dokończyć głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów (art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali). Jednakże, w takim wypadku notariusz także powinien być obecny w trakcie wyrażania woli przez właścicieli lub ich przedstawicieli. Nie powinien on sporządzać aktu notarialnego zawierającego protokół, jeżeli nie był obecny podczas całej procedury głosowania nad uchwałą. Wynika to z faktu, że notariusz ma obowiązek czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne (art. 80 prawa o notariacie), a byłoby to niemożliwe, gdyby nie był obecny podczas dokonywania czynności notarialnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika